07/12/2010

O Justin Gray με αντίπαλο τον Souleyman Diabate

Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος έδωσε πολλές μάχες κάτω από τα δύο καλάθια και κέρδισε τις περισσότερες

Ο Γιώργος Αποστολίδης προσπαθεί να αποφύγει την άμυνα του Diabate

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε με 72-60 της Roanne στη Γαλλία και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάσση του Eurocup. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και νίκησε δίκαια, ενώ αντέδρασε σωστρά και στο σημείο του αγώνα που δέχθηκε ιδιαίτερη πίεση από την Γαλλική ομάδα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και είχε τον έλεγχο από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, με μοναδική εξαίρεση ένα χρονικό σημείο όπου η Roanne, με πίεση και άμυνα ζώνης κατάφερε να μειώσει τη διαφορά. Ο Justin Gray ξεκίνησε την πεντάδα, αν και δεν είχε ξεπεράσει τελείως το πρόβλημα τραυματισμού του στη μύτη και ήταν από τους κορυφαίους του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι. Πέτυχε μάλιστα και 10 από τους 17 πόντους του στην πρώτη περίοδο, δίνοντας αρχικά στον ΠΑΟΚ το προβάδισμα με 8 πόντους (12-20), πριν το 21-25 του πρώτου δεκαλέπτου.

Μαζί με τον Gray, εξαιρετική απόδοση είχε και ο Marshall και ο ΠΑΟΚ έχοντας τον πλήρη έλεγχο στο παιχνίδι, κάτω κι από τα δύο καλάθια, αλλά και από μακριά, άνοιξε την διαφορά και προηγήθηκε με 13 πόντους (23-36 και καλάθι του Gecevski), ενώ στο ημίχρονο η διαφορά ήταν στο +11 (32-43). Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να παίζει ακόμη καλύτερα και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Αποστολίδης ευστόχησε σε τρίποντο, Dozier και Παπαδόπουλος ήταν εξαιρετικοί κάτω από τα δύο καλάθια και ο ΠΑΟΚ έφυγε με διαφορά 19 πόντων (35-54 στο 26΄), με προφανή διάθεση να τελειώσει σε εκείνο το σημείο το παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι γύρισαν την άμυνά τους σε ζώνη και με διαδοχικά τρίποντα άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά: 45-56 στο 30΄ και 48-56 στο 31΄, με δύο τρίποντα από τον Braud. Ο McGrath απάντησε με τρίποντο (48-59), αλλά η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε, με ζώνη που δημιουργούσε προβλήματα στον ΠΑΟΚ και εύστοχα σουτ. Η διαφορά έπεσε μέχρι τους 5 πόντους (54-59), αλλά κι εκεί ο ΠΑΟΚ είχε την απάντησή του. Πήρε τα επιθετικά ριμπάουντ και με Παπαδόπουλο-Gecevski έδωσε λύσεις, ήρθε κι ένα καθοριστικό τρίποντο από τον Δέδα για το 54-64 στο 34΄ και το παιχνίδι πήρε ξανά το δρόμο του.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στη νίκη με 60-72, σκορ που αποδεικνύει και την εκπληκτική προσπάθεια της ομάδας στον αμυντικό τομέα. Το χειροκρότημα των Γάλλων φιλάθλων που βρέθηκαν στο γήπεδο, ήταν η καλύτερη ανταμοιβή για τους παίκτες του ΠΑΟΚ, αλλά και η καλύτερη αναγνώριση της ανωτερότητας της ομάδας από τους φιλάθλους των γηπεδούχων.

Τα Δεκάλεπτα: 21-25, 32-43, 45-56, 60-72.
ROANNE: Nsonwu 8, Diabate 5 (1), Amagou 9, Gordon 8 (2), Braud 6 (2), Rivers 8, Tanghe 3, Dunn 2, Mipoka 2, Page 9 (3).
ΠΑΟΚ: Marshall 19 (1), McGrath 3 (1), Αποστολίδης 3 (1), Δέδας 5 (1), Dozier 6, Gray 17 (3), Παπαδόπουλος 13, Γιαννακίδης, Καλλές, Gecevski 6.

Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟΝ ΟΜΙΛΟ

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Benetton νίκησε με 79-72 την Estudiantes και έδωσε ιδιαίτερο ενδιαφέρον στις τελευταίες δύο αγωνιστικές του ομίλου.

Η βαθμολογία μετά και την 4η αγωνιστική είναι...