ΠΑΟΚ – Ικαρος: 70-59 και επιστροφή στις νίκες

27/11/2010

O Justin Gray έτοιμος να πετύχει καλάθι

Παίζοντας καλό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έχοντας από το ξεκίνημα του παιχνιδιού κυρίαρχο ρόλο, ο ΠΑΟΚ νίκησε 70-59 τον Ικαρο Καλλιθέας, επιστρέφοντας στις καλές εμφανίσεις, αλλά και στις επιτυχίες.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έδειξε από νωρίς τις προθέσεις του. Στο 5ο λεπτό το σκορ ήταν 9-1, με τον Rawle Marshall να ηγείται της επίθεσης του ΠΑΟΚ, που παράλληλα έπαιζε πολύ καλά στην άμυνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι λίγο πριν το 7ο λεπτό, ενώ ο ΠΑΟΚ έφτασε γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (16-6) και συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο ως το τέλος του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ έφτασε πολύ γρήγορα τη διαφορά στους 16 πόντους (28-12) στο 14΄30΄΄ με τρίποντο του Γιαννακίδη, ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 39-27.

Ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε την διαφορά μέχρι τους 19 πόντους (60-41), γεγονός που έδωσε την δυνατότητα στο Σούλη Μαρκόπουλο να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες. Η διαφορά μειώθηκε τελικά στους 11 πόντους, με την προσπάθεια που έκαναν οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά, αλλά ο ΠΑΟΚ έφτασε στην τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα, δημιουργώντας και καλύτερες συνθήκες ενόψει του αγώνα με την Roanne για το Eurocup την επόμενη Τρίτη στο PAOK Sports Arena.

Τα Δεκάλεπτα: 16-8, 39-27, 60-43, 70-59
ΠΑΟΚ: Marshall 18 (2), Αράπης, McGrath 5 (1), Αποστολίδης 1, Δέδας 8 (2), Dozier 6, Gray 8, Παπαδόπουλος 6, Γιαννακίδης 3 (1), Καλλές 4, Gecevski 11, Καλαμπάκας.
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: Τουτζιαράκης 5, Αγαδάκος 3 (1), Φαλέκας 5 (1), Καράμπουλας 2, Πολυτάρχου, Thompson 15, Καλαμπόκης 2, McAlarney 16 (4), Κερασοβίτης, Κατούφας, Πετροδημόπόυλος, Krasic 8 (2).