ΠΑΟΚ - Benetton: 62-67

23/11/2010

Την δεύτερή του ήττα στο Eurocup γνώρισε ο ΠΑΟΚ, που έχασε με 62-67 από την Benetton Treviso στο PAOK Sports Arena. Ο ΠΑΟΚ έκανε κακό δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και με 18 πόντους, έκανε την αντεπίθεσή του, έριξε τη διαφορά στους 3 πόντους, αλλά μέχρι εκεί. Η ολική ανατροπή δεν έγινε και το παιχνίδι χάθηκε...Το ξεκίνημα του αγώνα χαρακτηρίστηκε από την νευρικότητα και την αστοχία των δύο ομάδων, όπως αποδεικνύει και το σκορ (10-11) του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Παπαδόπουλος ήταν κυρίαρχος κάτω από τα δύο καλάθια, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, καθώς η Benetton με σερί 2-15 προηγήθηκε 16-28, ανεβάζοντας για πρώτη φορά την διαφορά στους 12 πόντους. Ο Δέδας με 6 συνεχόμενους πόντους προσπάθησε να επαναφέρει τον ΠΑΟΚ κοντά στο σκορ, αλλά ο Nicevic έκανε καλή δουλειά και μαζί με τους νέους, αλλά πολλά υποσχόμενους Markovic και Motiejunas, η Ιταλική ομάδα διατήρησε τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους, ως το τέλος του ημιχρόνου.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τον ΠΑΟΚ σε κακή κατάσταση και αυτό είχε ως αποτέλεσμα, η Benetton να ξεφύγει στο σκορ με διαφορά 18 πόντων (28-46) στο 26ο λεπτό και τα πράγματα να γίνουν εξαιρετικά δύσκολα για τον «δικέφαλο». Σε εκείνο το σημείο ωστόσο ξεκίνησε η αντεπίθεση της ομάδας, που με σερί 14-4 μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου κι ένα εντυπωσιακό τρίποντο του Δέδα, σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου, η διαφορά έπεσε αρχικά στους 8 (42-50) και με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ακόμη περισσότερο, στους 3! Με τρίποντο του Gray στο 32΄30΄΄, το σκορ έγινε 51-54, αλλά ορισμένα λάθη, κακές επιλογές και το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τη δύναμη να αντέξουν στην πίεση της έδρας, είχαν ως αποτέλεσμα η νίκη να μείνει για την Ιταλική ομάδα.

Τα Δεκάλεπτα: 10-11, 26-35, 42-50, 61-67
ΠΑΟΚ: Marshall 2, Mc Grath 5 (1), Αποστολίδης 2, Δέδας 9 (2), Dozier 10, Gray 13 (1), Παπαδόπουλος 17 (17 ριμπάουντ), Γιαννακίδης, Καλλές, Gecevski 4.
ΒΕΝΕΤΤΟΝ: Smith 8, Markovic 11 (1), Bulleri 6, Nicevic 12, Motiejunas 13 (1), Gentile 1, Wojciechowski 4, Brunner 9, Toolson 3 (1).