Estudiantes - ΠΑΟΚ: 88-77

16/11/2010

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ήττα της υποχρεώσεις του στο Eurocup, καθώς παρά την προσπάθεια που έκανε, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ηττήθηκε με 88-77 από την Estudiantes στο Vistalegre της Μαδρίτης. Ο ΠΑΟΚ είχε σε όλο το πρώτο ημίχρονο τον έλεγχο τους ματς, αλλά οι Ισπανοί πήραν προβάδισμα και ξέφυγαν όταν άρχισαν να τρέχουν στο παιχνίδι.Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για τον ΠΑΟΚ που πήρε το προβάδισμα με καλάθι του Παπαδόπουλου και το κράτησε ως τα μισά της πρώτης περιόδου (5-8 στο 5΄με καλάθι του Dozier). Η Estudiantes απάντησε με σερί 6-0 και προηγήθηκε 11-8, για να φτάσει στο 17-14 της πρώτης περιόδου. Οι Ισπανοί αύξησαν τη διαφορά στους 6 (20-14), αλλά ο ΠΑΟΚ, έχοντας πλέον στην πεντάδα του τους νεαρούς Γιαννακίδη, Καλαμπάκα και Καλλέ, κατάφερε να γυρίσει το ματς και με δικό του σερί 8-0 προηγήθηκε 20-22, ενώ λίγο αργότερα και με συνολικό σερί 5-17, πήρε για πρώτη φορά διαφορά 6 πόντων (25-31) στο 17΄. Τα τελευταία δύο λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ωστόσο ήταν τα χειρότερα για τον ΠΑΟΚ σε εκείνο το διάστημα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν ρυθμό, έτρεξαν, έκαναν σερί 10-0 και πήραν ξανά το προβάδισμα με 35-31.

Το παιχνίδι ήταν πολύ συναρπαστικό στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει την διαφορά στους δύο πόντους (41-39 και 47-45), αλλά παρά το γεγονός ότι Παπαδόπουλος και Gecevski είχαν κερδίσει όλες τις μάχες κάτω από τα δύο καλάθια, η διαφορά άρχισε να ανοίγει και πάλι, αυτή την φορά με τα μακρινά σουτ των γηπεδούχων, που με τρίποντο του Ellis, έφεραν την διαφορά για πρώτη φορά στους 10 (55-45). Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τη διαφορά στο... μισό (57-52) και στο ξεκίνημα της τέταρτης, με τρίποντο του Mc Grath, ο ΠΑΟΚ μείωσε 59-55, αλλά δεν είχε πλέον τον έλεγχο στο ρυθμό του αγώνα. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου άρχισαν να φορτώνονται πλέον με φάουλ, η διαφορά ξεπέρασε και πάλι τους 10 (73-61), έγινε μία προσπάθεια για να αλλάξει η κατάσταση (77-70 και 80-73), αλλά ορισμένα αβίαστα λάθη, δεν βοήθησαν ώστε να αλλάξει η κατάσταση και ήρθε η πρώτη ήττα της ομάδας στο Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 37-33, 57-52, 88-77.
ESTUDIANTES: Ellis 2 (2), Driesen, Asselin 12, Welsch 4, Clark 6 (1), Granger 6 (1), Gabriel 8 (2), Jasen 16 (1), Fernandez 8, Blanch 9 (1), Caner-Madley 13.
ΠΑΟΚ: Mareshall 13 (2), Mc Grath 12 (2), Αποστολίδης, Δέδας, Dozier 6, Gray 5, Παπαδόπουλος 24, Γιαννακίδης, Καλlές 2, Gecevski 15, Καλαμπάκας.

Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟΝ ΟΜΙΛΟ

Με νίκη της Benetton Treviso, ολοκληρώθηκε το άλλο παιχνίδι του ομίλου. Η Ιταλική ομάδα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 32-47 στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να φτάει στη νίκη επί της Chorale Roanne με 67-61.

Η βαθμολογία του ομίλου, μετά την 1η αγωνιστική είναι...