ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: 92-70

13/11/2010

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ήταν σαφώς ανώτερος από την ΑΕΚ, την οποία και νίκησε με χαρακτηριστική άνεση και σκορ 92-70, πετυχαίνοντας την δεύτερή του νίκη στο πρωτάθλημα. Ο ΠΑΟΚ είχε πλουραλισμό στην επίθεση, ο Σούλης Μαρκόπουλος έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες και τα συμπεράσματα για την εμφάνιση της ομάδας ήταν μόνο θετικά.

Ο ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός στο ξεκίνημα του αγώνα και επέβαλε από την πρώτη στιγμή το δικό του ρυθμό. Το παιχνίδι ξεκίνησε με καταιγισμός τριπόντων κι από τα τέσσερα πρώτα ο ΠΑΟΚ ευστόχησε στα τρία, προηγήθηκε 11-3 στο 3ο λεπτό και πολύ γρήγορα η διαφορά «χτύπησε» και διψήφια νούμερα (17-7 στο 6΄). Ο ΠΑΟΚ είχε πλουραλισμό στην επίθεση και μεγάλα ποσοστά ευστοχίας από τα 6,75μ. και πρόλαβε να πετύχει 27 πόντους στα πρώτα επτάμισι λεπτά του αγώνα, έχοντας πάρει διαφορά 16 πόντων (27-11), η οποία μειώθηκε στο μισό (27-19) με σερί 0-8 της ΑΕΚ ως το τέλος της πρώτης περιόδου.

Παίζοντας καλή άμυνα, αλλά ακόμη καλύτερα στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του και μαζί τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο. Με επτά συνεχόμενους πόντους του Δέδα το σκορ έγινε 47-29 (17΄), ενώ η ομάδα συνέχισε να αποδίδει πολύ καλό μπάσκετ, έχοντας στην πεντάδα Αποστολίδη, Γιαννακίδη, Δέδα, Γκετσέφσκι και Καλλέ. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 21 πόντους (51-30 και 54-33), με τον ΠΑΟΚ να έχει πλήρη έλεγχο στο παιχνίδι και νε έχει εξουδετερώσει πλήρως την ΑΕΚ.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλός και στο δεύτερο ημίχρονο, παρά το γεγονός ότι στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν ο ίδιος. Η ΑΕΚ μείωσε 57-39, αλλά η ομάδα του Μαρκόπουλου συνέχισε να παίζει καλά στην άμυνα και να έχει λύσεις για όλα στην επίθεση. Ανέβασε την απόδοσή του επιθετικά και ο Παπαδόπουλος, ο ΠΑΟΚ είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και η διαφορά έφτασε και στους 25 πόντους (70-45 και 76-51) και η νίκη ήρθε άνετα, εύκολα και με θετικά συμπεράσματα για όλους τους παίκτες που αγωνίστηκαν.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 54-34, 76-53, 92-70