Αρης – ΠΑΟΚ: 81-68

06/11/2010

O Rawle Marshall  σε μία προσπάθειά του

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 81-68 από τον Αρη στο Αλεξάνδρειο στο τοπικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ ΟΠΑΠ. Η ήττα ήρθε μετά το κακό τρίτο δεκάλεπτο που έκανε η ομάδα, διάστημα στο οποίο έμεινε πίσω στο σκορ και δεν μπόρεσε να επιστρέψει.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ταπούτου προηγήθηκαν 12-4, αλλά ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Marshall ισοφάρισε 18-18 στη λήξη της πρώτης περιόδου. Ο Αρης ξεκίνησε με σερί 6-0 την δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε 24-18, αλλά ο ΠΑΟΚ με τρίποντο του Marshall προηγήθηκε 30-31 στο 15΄΄, χωρίς όμως να καταφέρει να διατηρήσει το προβάδισμα, αφού οι γηπεδούχοι επανήλθαν και έκλεισαν με το υπέρ τους 39-34 το πρώτο 20λεπτο.

Η τρίτη περίοδος που συνήθως είναι η καλύτερη του ΠΑΟΚ, σε αυτό το παιχνίδι ήταν η χειρότερη. Φάνηκε κι από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όπου ο ΠΑΟΚ βρέθηκε από την αρχή πίσω στο σκορ και μάλιστα με την διαφορά να παίρνει διαστάσεις (47-34, 50-37 στο 25΄και 60-44 στο 30΄). Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος ήταν καλά κλεισμένος και δεν πήγε ούτε μία φορά στην γραμμή του φάουλ, ο Marshall από κάποια στιγμή και μετά κουράστηκε, o Donnie Mc Grath έδωσε λύσεις και ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ, ενώ ο Σούλης Μαρκόπουλος έριξε στο παιχνίδι και τον Robert Dozier, που παρά το γεγονός ότι επρόκειτο για την πρώτη του εμφάνιση στα 10 λεπτά που αγωνίστηκε πέτυχε 11 πόντους. Ο ΠΑΟΚ πάντως δεν κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι και γνώρισε την ήττα.

Τα Δεκάλεπτα: 18-18, 39-34, 60-44, 81-68