ΠΑΟΚ – Ηρακλής: 78-59 και πρώτη νίκη στο «Παλατάκι»

31/10/2010

Η στατιστική του αγώνα

Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ, ο ΠΑΟΚ νίκησε 78-59 τον Ηρακλή στο PAOK Sports Arena, για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ ΟΠΑΠ. Ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος στο παιχνίδι, πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη, την πρώτη του στο πρωτάθλημα.

Πέντε παίκτες του ΠΑΟΚ τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων.
Ο Rawle Marshall είχε 12, εκ των οποίων οι 10 σημειώθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο ο Αμερικανός ήταν αυτός που ηγήθηκε επιθετικά του ΠΑΟΚ, δίνοντας στην ομάδα τη δυνατότητα να έχει το προβάδισμα (14-8, 17-11 και 19-13).
Ο Μιχάλης Γιαννακίδης πέτυχε 10 πόντους και με τρία τρίποντα, στην δεύτερη περίοδο έδωσε στον ΠΑΟΚ τη δυνατότητα να πάρει διαφορά και να αγγίξει τους 10 πόντους.
Ο Γιώργος Δέδας τελείωσε το παιχνίδι με 11 πόντους και με τα δύο διαδοχικά τρίποντα που πέτυχε στα μέσα της δεύτερης περιόδου, έδωσε αέρα 13 πόντων (33-20) στον ΠΑΟΚ και τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι.
Ο Justin Gray πέτυχε 12 πόντους και με επτά συνεχόμενους στην τέταρτη περίοδο έδωσε για πρώτη φορά στον ΠΑΟΚ διαφορά 14 πόντων (66-52) στο 34΄ και έκανε διαδικαστικού χαρακτήρα τα τελευταία λεπτά του αγώνα.
Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος είχε 10 πόντους και 9 ριμπάουντ και σταθερά καλή παρουσία και στα δύο καλάθια και στα 36΄30΄΄ που αγωνίστηκε...
Κοντά σε διψήφια νούμερα έφτασαν και ο Donnie McGrath (8) και Todor Gecevski (9), ενώ όλη η ομάδα προσπάθησε πολύ στην άμυνα, με καλύτερο χρονικά σημείο της την τρίτη περίοδο όπου δέχτηκε μόλις 11 πόντους και την τέταρτη με 12, γεγονός που άφησε απόλυτα ικανοποιημένο το Σούλη Μαρκόπουλο.
Στο 38΄ με τρίποντο του Δέδα η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους (76-56) στη μέγιστή τιμή της δηλαδή...