ΠΑΟΚ – Πανελλήνιος: 66-80

03/05/2010

Η πορεία του ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε, μετά την ήττα με 66-80 από τον Πανελλήνιο και τον αποκλεισμό από την τελική τετράδα. Η ομάδα του ΠΑΟΚ κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια για να πάρει τη νίκη και να διεκδικήσει την πρόκριση σε τρίτο παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφερε. Η αστοχία στις βολές ήταν και πάλι μεγάλη, η γενικότερη αντιμετώπιση της ομάδας και πάλι ήταν άσχημη και πολλά τα παράπονα για τα σφυρίγματα...

Ο Πανελλήνιος ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε από νωρίς (7-15, 15-24 και 21-27 στη λήξη της πρώτης περιόδου), με τον Smith να δημιουργεί τα μεγαλύτερα προβλήματα στην ομάδα του ΠΑΟΚ. Η αντεπίθεση ξεκίνησε στην δεύτερη περίοδο, όπου ο ΠΑΟΚ με τρίποντο του Monroe πήρε το προβάδισμα (29-27) και με τον Gecevski να παίζει πολύ καλά στην επίθεση, ξέφυγε στο σκορ με 35-29 και 40-33 (18΄), πριν το 42-37 του ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ κόλλησε στην αρχή της τρίτης περιόδου. Πέτυχε το πρώτο του καλάθι μετά από επτάμισι περίπου λεπτά με τον Gecevski, καθώς μέχρι τότε είχε μόλις δύο πόντους από βολές. Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι το προβάδισμα με 44-49 και με 52-56 στο 30΄ και ο ΠΑΟΚ δεν κατέφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι, παρά την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε. Ο Πανελλήνιος με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Χαραλαμπίδη και Παπαμακάριο ξέφυγε με 10 (52-62) στο 33΄, ο ΠΑΟΚ έκανε την τελευταία προσπάθεια να γυρίσει στο ματς μειώνοντας 58-64, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την ολική ανατροπή. Με το σκορ 60-74 στο 38΄, αποβλήθηκε και ο Monroe με ντισκαλιφιέ και το παιχνίδι πλέον ήταν φανερό ότι δεν μπορούσε να γυρίσει...

Τα Δεκάλεπτα 21-27, 42-37, 52-56, 66-80
ΠΑΟΚ: Monroe 11 (1), Καυκής, Gregory 5 (1), Ταπούτος 5, Helliwell 2, Delininkaitis 5, Δεμερτζής, Καλαϊτζίδης, Παπαδόπουλος 13, Γιαννακίδης, Drobnjak 7, Gecevski 18 (1).
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ: Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 15 (3), Χαραλαμπίδης 12 (2), Καλαϊτζής 4, Owens 4, Smith 13 (2), Πέτρουλας, Ostojic, Blakney 15 (1), Κολόκας, Davis 8 (1), Βουγιούκας 9.