Πανελλήνιος – ΠΑΟΚ: 71-69

01/05/2010

Ο Todor Gecevski με αντίπαλο τον Josh Davis

Η στατιστική του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ έχασε την πρώτη και μεγάλη ευκαιρία να πάρει το πλεονέκτημα για την τετράδα. Ηττήθηκε με 71-69 από τον Πανελλήνιο στο κλειστό της Κυψέλης, με τον Tomas Delininkaitis να έχει την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στον ΠΑΟΚ στο τελευταίο τρίποντο που επιχείρησε, αλλά ο Λιθουανός αστόχησε. Η σειρά πλέον συνεχίζεται στη Θεσσαλονίκη και τη Δευτέρα 3 Μαΐου 2010 στις 5μ.μ. στο PAOK Sports Arena, ο ΠΑΟΚ θέλει τη νίκη για να ισοφαρίσει σε 1-1 και να διεκδικήσει την πρόκριση, την επόμενη Πέμπτη στην Κυψέλη στον τρίτο αγώνα...

Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε στην τελευταία φάση να κλέψει το παιχνίδι, αν και στη μεγαλύτερη διάρκεια του οποίου ακολουθούσε στο σκορ. Κατάφερε, έστω και στο τέλος να χτυπήσει στα ίσια τον αγώνα και να διεκδικήσει τη νίκη. Κι όλα παρά το γεγονός ότι το ποσοστό της ομάδας στις ελεύθερες βολές ήταν τραγικό (μόλις 41% με 10/24 και τον Chris Monroe να έχει 4/13!!), οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν δύο φορές με διαφορά 15 πόντων, αλλά και η γενικότερη αντιμετώπιση που είχε η ομάδα του ΠΑΟΚ στη διάρκεια του αγώνα.

Ο Πανελλήνιος ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 22-17 στην πρώτη περίοδο. Το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν κακό και οι γηπεδούχοι με σερί 10-0, ξέφυγαν με διαφορά 15 πόντων (32-17), αναγκάζοντας το Σούλη Μαρκόπουλο να πάρει τάιμ άουτ και να αναζητήσει τρόπους για να γυρίσει το παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ πίεσε, έπαιξε καλύτερη άμυνα και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 5 πόντους (36-31 με καλάθι του Ταπούτου στο 17΄) και λίγο αργότερα κι ενώ το σκορ ήταν 41-35, ο Μαρκόπουλος χρεώθηκε με τεχνική ποινή, όταν διαμαρτυρήθηκε δικαίως για φάουλ που έγινε (αλλά δεν δόθηκε) στον Monroe. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 45-35 και έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά 10 πόντων (48-38).

Με σερί 5-0 ξεκίνησε ο Πανελλήνιος το δεύτερο ημίχρονο και η διαφορά πήγε στο +15 (53-38), αλλά ο ΠΑΟΚ με μεγάλη προσπάθεια έριξε τη διαφορά στους 9 (62-53) με τρίποντο του Delininkaitis στη λήξη της τρίτης περιόδου. Η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ μόλις είχε ξεκινήσει και με διαδοχικά καλάθια, αλλά και καλή άμυνα, ο ΠΑΟΚ μείωσε τους 6 (66-60), σχεδόν επτά λεπτά πριν το τέλος. Ο Παπαμακάριος βρήκε καθαρά τη μπάλα με τα πόδια, ωστόσο η μπάλα ανεξήγητα δόθηκε για τους γηπεδούχους, αλλά ο ΠΑΟΚ με καλή άμυνα, κι ένα τρίποντο του Gregory πλησίασε ακόμη περισσότερο (68-63 στο 36΄).

Το παιχνίδι είχε γίνει πλέον ντέρμπι ολκής, ο ΠΑΟΚ κράτησε στην άμυνα, βρήκε τρόπο να πετυχαίνει καλάθια και μείωσε στον πόντο (70-69) με καλάθι του Παπαδόπουλου. Ο Gregory αστόχησε σε δύο βολές, ακολούθησε λάθος του Παπαμακάριου, νέο λάθος από τον ΠΑΟΚ σε κακή συνεργασία Gregory-Gecevski, άστοχο τρίποντο από τον Smith, αλλά επιθετικό τρίποντο από τους γηπεδούχους που κέρδισαν βολές και ο Blakney ευστοχώντας μόνο σε μία, διαμόρφωσε το τελικό 71-69. Στην τελευταία επίθεση ο Delininkaitis σούταρε για το τρίποντο της νίκης, αστόχησε και η σειρά πλέον συνεχίζεται την Δευτέρα στη Θεσσαλονίκη και στο PAOK Sports Arena στις 5μ.μ.

Τα Δεκάλεπτα: 22-17, 48-38, 62-53, 71-69
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ: Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 3 (1), Χαραλαμπίδης 10 (2), Καλαϊτζής, Owens 19, Smth 18 (2), Ostojic 9, Blakney 7, Κολόκας, Davis 6 (2), Βουγιούκας 8.
ΠΑΟΚ: Monroe 11 (1), Καυκής 6 (2), Gregory 13 (1), Ταπούτος 2, Delininkaitis 8 (2), Helliwell, Καλαϊτζίδης, Παπαδόπουλος 12, Δεμερτζής, Drobnjak 2, Gecevski 15 (1).