ΓΣ Ολύμπια Λάρισας – ΠΑΟΚ: 65-93

28/04/2010

Η στατιστική του αγώνα

Με χαρακτηριστική άνεση, ο ΠΑΟΚ νίκησε στη Λάρισα τον ΓΣ Ολύμπια με 93-65 και ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος πετυχαίνοντας την έβδομη συνεχόμενή του νίκη, ενώ κατέκτησε και την 5η θέση και ετοιμάζεται πλέον για τα πλέι οφ, όπου θα συναντήσει τον Πανελλήνιο.

Ο ΠΑΟΚ επέβαλε από την αρχή του αγώνα το ρυθμό του και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλό του. Προηγήθηκε 10-22 στην πρώτη περίοδο, με τον Σούλη Μαρκόπουλο, να αφήνει τέσσερις παίκτες (Δεμερτζή, Monroe, Gregory, Drobnjak) και στα δέκα λεπτά και τον Παπαδόπουλο απλά να πηγαίνει στον πάγκο στα τελευταία δύο λεπτά, λόγω φάουλ. Ο Helliwell που πήρε τη θέση του διεθνή Ελληνα σέντερ, πέτυχε γρήγορα δέκα πόντους και ο ΠΑΟΚ ανέβασε τη διαφορά που άγγιξε τους 30 πόντους (33-60) στο πρώτο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η διαφορά πλησίασε και τους 40 πόντους, με τον ΠΑΟΚ να κάνει επίδειξη δύναμης, το Σούλη Μαρκόπουλο να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες. Οι φιλοξενούμενοι απλά κατάφεραν να μειώσουν το σκορ προς το τέλος της τέταρτης περιόδου, στην τελευταία τους παρουσία στην Α1.

Τα Δεκάλεπτα: 10-22, 33-60, 48-84, 65-93
ΓΣ ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ: Τζακόπουλος 6, Γκριν 10, Παπαχρήστος 4, Jackson 9 (2), Μπόγδανος 5 (1), Παπακώστας 6 (2), Παπαϊωακείμ 12, Αγγελακόπουλος 6 (1), Καραβανάς 2, Fontenet 5 (1).
ΠΑΟΚ: Monroe 9 (1), Καυκής, Gregory 14, Helliwell 11, Καλλές 6, Delininkaitis 13 (2), Καλαϊτζίδης, Παπαδόπουλος 10, Γιαννακίδης 2, Drobnjak 15 (2), Gecevski 10 (2), Δεμερτζής 3 (1).