ΠΑΟΚ – Περιστέρι: 82-67

10/04/2010

Ο Chris Monroe σε μία εντυπωσιακή του προσπάθεια

Η στατιστική του αγώνα

Την τέταρτη συνεχόμενή του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 82-67 επί του Περιστερίου, παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Εκτός από τη νίκη όμως, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να υπερκαλύψει και την διαφορά των τριών πόντων με την οποία είχε ηττηθεί στο πρώτο παιχνίδι, αποκτώντας έτσι πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας στη μάχη για μία θέση στην πρώτη εξάδα.

Κεντρικό πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Tomas Delininkaitis, που στην πρώτη του εμφάνιση με την φανέλα του ΠΑΟΚ πέτυχε 17 πόντους και είχε σημαντική συνεισφορά στην προσπάθεια της ομάδας να ξεφύγει στο σκορ και να φτάσει σε μία νίκη με διαφορά ασφαλείας από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Στο πρώτο 20λεπτο οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ. Το Περιστέρι μάλιστα με τους Παπανικολόπουλο και Hammonds να δημιουργούν προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ, προηγήθηκε 10-13, 12-15 και 19-22, αλλά ο Delininkaitis με τρίποντο στη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου ισοφάρισε 22-22 και ο ΠΑΟΚ άρχισε να αποκτά τον έλεγχο στο παιχνίδι. Με 8 πόντους από τον Λιθουανό και καταπληκτικό παιχνίδι από τον Gregory, που πέτυχε τους 16 από τους 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 40-34, βάζοντας τις βάσεις για την τελική του επικράτηση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον ΠΑΟΚ. Σερί 5-0 και τρίποντο από τον Gecevski, έφερε τον ΠΑΟΚ στο +11 (45-34), ενώ με επιμέρους σκορ 18-2, στα πρώτα επτάμισι λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με διαφορά 22 πόντων (58-36). Το Περιστέρι απάντησε με σερί 0-10 και μείωσε 58-46, αλλά το παιχνίδι είχε πάρει το δρόμο του και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κερδίσει, απλά με μικρότερη διαφορά από αυτήν που πήρε στη διάρκεια της τέταρτης περιόδου.

Τα Δεκάλεπτα: 22-22, 40-34, 58-41, 82-67
ΠΑΟΚ: Monroe 14 (1), Helliwell 2, Gregory 20, Ταπούτος, Καλλές, Delininkaitis 17 (2), Δεμερτζής 5 (1), Καλαϊτζίδης, Παπαδόπουλος 3, Γιαννακίδης, Drobnjak 11, Gecevski 10 (1).
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Hammonds 17 (1), Αγαδάκος 6, Παπανικολόπουλος 10 (2), Β. Μάντζαρης, Μπράμος 10 (1), Gaines 4, Αν. Μάντζαρης, Μαργαρίτης 2, Nelson 7 (1), Τσιάκος 2, Arnold 2.