Πανιώνιος – ΠΑΟΚ: 77-79, Τεράστια νίκη...

27/03/2010

O Kenny Gregory αφήνει με εντυπωσιακό τρόπο τη μπάλα στο καλάθι του Πανιωνίου

Η στατιστική του αγώνα

Νίκη τεράστιας βαθμολογικής σημασίας πέτυχε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 79-77 του Πανιωνίου στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης, κάνοντας ένα πολύ σημαντικό βήμα για την είσοδό του στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος. Η νίκη του ΠΑΟΚ αποκτά ακόμη μεγαλύτερη αξία, καθώς η ομάδα κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι από το -16 και να φτάσει σε μία σπουδαία επιτυχία. Είναι χαρακτηριστικό ότι αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα, αλλά και η δεύτερη σερί στην Αθήνα!

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ. Ο Erceg έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στον ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να δώσει στον Πανιώνιο διαφορά ακόμη και 10 οπόντων (26-16) πριν ακόμη ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος (26-17). Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Πανιώνιος συνέχισε να παίζει καλύτερα και προηγήθηκε με διαφορά 16 πόντων (33-17 στο 12΄). Πριν συμπληρωθεί το ημίχρονο, ο Erceg έφτασε τους 15 πόντους και ο ΠΑΟΚ παρά το γεγονός ότι κατάφερε να μειώσει 39-30 με σερί 7-0, βρέθηκε και πάλι στο -10 (47-37) με τη λήξη του πρώτου 200λέπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε στο γήπεδο ένας άλλο ΠΑΟΚ. Με ένα εντυπωσιακό σερί 13-0 στα πρώτα τρία λεπτά, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 50-47 με καλάθι του Παπαδόπουλου. Ο Bryant με τρίποντο ισοφάρισε 50-50, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε φέρει το παιχνίδι στα μέτρα παίζοντας καταπληκτική άμυνα. Με άξονες τους Monroe, Gregory, Gecevski και σημαντική βοήθεια από όλους τους παίκτες που αγωνίστηκαν, ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 26-7 και προηγήθηκε με διαφορά 9 πόντων 54-63, λίγο πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη στην τέταρτη περίοδο, με τον Πανιώνιο να ασκεί φυσιολογική πίεση για να επιστρέψει στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν ακόμη και στον πόντο (76-77), όταν το παιχνίδι πήγε στις βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά οι παίκτες του ΠΑΟΚ είχαν την ψυχραιμία που χρειάζονταν για να φύγουν από το γήπεδο της Νέας Σμύρνης με μία πολύ σημαντική νίκη.