ΠΑΟΚ – Καβάλα: 77-84

27/02/2010

Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος με αντίπαλο τον Dragan Ceranic

Η στατιστική του αγώνα

Απροσδόκητη ήττα γνώρισε ο ΠΑΟΚ μέσα στο PAOK Sports Arena, καθώς ηττήθηκε από την Καβάλα με 77-84 για την 18η αγωνιστική της Α1. Η ομάδα πραγματοποίησε άσχημη εμφάνιση, βρέθηκε από το ξεκίνημα του αγώνα πίσω στο σκορ και πλήρωσε την αστοχία της στις βολές, αλλά και την αδυναμία της να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα, αλλά και να εκμεταλλευτεί τους πολλούς αιφνιδιασμούς που έβγαλε.

Οι αριθμοί μερικές φορές μιλούν από μόνοι τους. Ο ΠΑΟΚ είχε 12/25 βολές, με ποσοστό μόλις 48%, ενώ την ίδια στιγμή η Καβάλα είχε το ίδιο ποσοστό (47%), αλλά στα τρίποντα (11/23). Ο ΠΑΟΚ είχε μόλις 4/13 αιφνιδιασμούς, γεγονός που σημαίνει ότι η ομάδα είχε ευκαιρίες, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε. Η Καβάλα από την άλλη με 4/6 τρίποντα στην πρώτη περίοδο προηγήθηκε 8-11, 13-17 και 16-20, ενώ παρά την προσπάθεια του ΠΑΟΚ να επιστρέψει στο παιχνίδι, η Καβάλα βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί με διαφορά 6 πόντων (39-45) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε, Milisavljevic, Gregory και Παπαδόπουλος σήκωσαν την ομάδα στην επίθεση και για πρώτη φορά από το ξεκίνημα του αγώνα άλλαξαν τα πράγματα. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 56-55, η Καβάλα ανέκαμψε, αλλά με δύο τρίποντα του Milisavljevic, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 73-68, δείχνοντας ότι μπορεί να καθαρίσει το παιχνίδι. Ο Rajcevic με δύο τρίποντα έδωσε προβάδισμα στην Καβάλα (75-76 στο 39΄), η Καβάλα έκανε σερί 2-14, από τη στιγμή που βρέθηκε στο -5, προηγήθηκε 75-82 και καθάρισε το παιχνίδι.

Τα Δεκάλεπτα: 18-20, 39-45, 56-57, 77-84
ΠΑΟΚ: Monroe 10 (2), Gregory 17, Ταπούτος 7, Δεμερτζής 3 (1), Milisavljevic 15 (2), Καλαϊτζίδης, Παπαδόπουλος 17, Drobnjak 2, Gecevski 6.
ΚΑΒΑΛΑ: Κυρίτσης 15 (1), Sundov 3, Αγγελόπουλος 2, Huff 5 (1), Collins 24 (3), Palacio 16 (2), Rajcevic 13 (3), Συγκούνας, Ceranic 6, Gustas.