Αρης – ΠΑΟΚ: 69-59

07/02/2010

Η στατιστική του αγώνα

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από τον Άρη με 69-5 στο Αλεξάνδρειο για την 15η αγωνιστική της Α1. Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, όταν ο ΠΑΟΚ με γύρισε τον αγώνα, έδειξε δυνατός και έτοιμος να πάρει τη νίκη, αλλά έχασε τη μάχη στις λετομέρειες.

Με δύο συνεχόμενα καλάθια του Gecevski, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 0-4 και στη συνέχεια με καλάθια τον Καλαϊτζίδη και Παπαδόπουλου 2-9, δείχνοντας ότι έχει τον έλεγχο στο ρυθμό του αγώνα. Ο Σούλης Μαρκόπουλος προτίμησε άμυνα ζώνης στο ξεκίνημα, κι αυτό σε συνδυασμό με την αστοχία των γηπεδούχων, έδωσε τη δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα. Ωστόσο, ο Άρης με πολλές δεύτερες επιθέσεις (7 επιθετικά ριμπάουντ στην πρώτη περίοδο), κατάφερε σταδιακά να μειώσει το σκορ και τελικώς με φόλοου του Ντικούδη να ισοφαρίσει 14-14, στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Είναι χαρακτηριστικό ότι στην πρώτη περίοδο ο Chris Monroe πέτυχε έναν μόλις πόντο, ενώ δεν επιχείρησε σουτ.

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο δεκάλεπτο, με καλάθι του Κακιούζη πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (17-16) και λίγο αργότερα, με ένα επιμέρους σερί 11-0, προηγήθηκε 34-21 (17΄). Ο Σούλης Μαρκόπουλος πήρε δύο διαδοχικά τάιμ άουτ, προσπαθώντας να αντιστρέψει την κατάσταση και ο ΠΑΟΚ αλλάζοντας ρυθμό, αλλά και με τον Monroe να πετυχαίνει τα πρώτα του καλάθια στο παιχνίδι, μείωσε τη διαφορά στους 6 (37-31) στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Τα (10) επιθετικά ριμπάουντ των αντιπάλων παρέμεναν σημαντικό πρόβλημα για τον ΠΑΟΚ, που συνεχίζει να είναι άστοχος στις βολές (6/11 στο πρώτο 20λεπτο), ενώ ο Άρης αν και είχε μόλις 1/8 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, ξεκίνησε με 4/6 στο δεύτερο...

Το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν καλό. Στα πρώτα τρία λεπτά έγιναν τέσσερα λάθη, στο ίδιο διάστημα ο Άρης έκανε σερί 6-0 και προηγήθηκε 43-31. Ο ΠΑΟΚ μείωσε 43-34, αλλά ένα αντιαθλητικό φάουλ με το οποίο χρεώθηκε ο Gecevski, έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να προηγηθούν 48-34 στο 27΄30΄΄. Με καλή άμυνα στα τελευταία δυόμισι λεπτά της τρίτης περιόδου και επιμέρους σερί 1-8, ο ΠΑΟΚ μείωσε 49-42 στο 30΄, με δύο βολές του Milisavljevic.

Η τέταρτη περίοδος είχε συναρπαστική εξέλιξη, καθώς στο ξεκίνημά της ο ΠΑΟΚ με σερί 0-7, μείωσε στον πόντο (50-49), με συνεχόμενα καλάθια από Gregory και Drobnjak. Ο Blatt αναγκαστικά πήρε τάιμ άουτ, ο Άρης επανήλθε με δικό του σερί 7-0, για να προηγηθεί 57-49, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε έτοιμη την απάντησή του, και μείωσε ξανά σε 57-55 στο 36΄30΄΄.Σε εκείνο ακριβώς το σημείο ο Άρης έκανε νέο σερί με 6-0, προηγήθηκε με 63-55 και το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε με ένα καλάθι του Κακιούζη που διαμόρφωσε το 66-55.

Τα Δεκάλεπτα : 14-14, 37-31, 49-42, 69-59
ΑΡΗΣ: Clark 16 (4), Αργυρόπουλος, Betts 4, Richardson 4 (1), Χατζηβρέττας 6 (1), Ντικούδης 3, Paunic 8 (1), Κακιούζης 181 (2), Μπάρλος4, Miles 6.
ΠΑΟΚ: Monroe 7, Καυκής 2, Gregory 16 (1), Ταπούτος 6, Helliwell, Milisavljevic 4, Καλαϊτζίδης 3 (1), Παπαδόπουλος 9, Δεμερτζής, Drobnjak 8 (1), Gecevski 4.