Σπουδαία νίκη, ΠΑΟΚ – Πανελλήνιος: 71-68

30/01/2010

Εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Kenny Gregory

Δύο φορές ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο -9, αλλά έδειξε χαρακτήρα και σθένος στο παιχνίδι, επέστρεψε και τελικά πήρα μία σπουδαία νίκη με 71-68 επί του Πανελληνίου, που αποδείχθηκε πολύ σκληρός αντίπαλος. Με τη νίκη του αυτή ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο και τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα, προηγήθηκαν 4-10, κι όταν ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 7-0 πήρε το προβάδισμα (11-10), βρήκαν τρόπο για να έχουν τον έλεγχο στο παιχνίδι. Με 8 συνεχόμενους πόντους από τον Josh Davis, ο Πανελλήνιος προηγήθηκε 13-18 και 16-20 στη λήξη της πρώτης περιόδου, ενώ εκμεταλλευόμενος τα λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ, ξέφυγε λίγο αργότερα με διαφορά 9 πόντων (17-26).

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επιστρέψει σχετικά γρήγορα στο παιχνίδι και με συνεχόμενους πόντους από Monroe, Gecevski πήρε ξανά το προβάδισμα (40-35) και έδειξε ικανός να «καθαρίσει» το ματς, αν και η μεγάλη αστοχία στις βολές ήταν και πάλι ένα σημαντικό πρόβλημα. Ο ΠΑΟΚ που είχε 9/20 βολές στο πρώτο ημίχρονο και τελείωσε με 14/30 (46%), συνάντησε σημαντικά προβλήματα και στην τρίτη περίοδο. Ο Πανελλήνιος προηγήθηκε γρήγορα με 47-52 και ανέβασε τη διαφορά και πάλι στους 9 πόντους (51-60), δημιουργώντας προβλήματα στον τρόπο ανάπτυξης του ΠΑΟΚ. Με τον Παναγιώτη Καυκή πλέι μέικερ, τον Παπαδόπουλο να κερδίζει όλες σχεδόν τις μάχες κάτω από τα καλάθια, αλλά να βγάζει ταυτόχρονα και εξαιρετικές ασίστ και τον Monroe να εκτελεί, ο ΠΑΟΚ μετά από μεγάλη προσπάθεια και ένα σερί 10-0, κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι.

Ο Monroe ευστόχησε σε δύο διαδοχικές προσπάθειες έξω από τα 6,25μ., στη συνέχεια έδωσε μία καταπληκτική ασίστ στον Gregory, που ολοκλήρωσε με ένα πανέμορφο κάρφωμα στην πιο εντυπωσιακή φάση του αγώνα, για το 66-62 στο 35΄, αλλά το παιχνίδι είχε ακόμη δρόμο. Ο Παπαμακάριος μείωσε 66-64 και ο Ταπούτος με τρίποντο έδωσε στον ΠΑΟΚ αέρα 5 πόντων (69-64) και ουσιαστικά το παιχνίδι. Το μεγάλο πρόβλημα στις βολές εμφανίστηκε ξανά, με τον Gecevski να αστοχεί σε δύο διαδοχικές στα τελευταία δευτερόλεπτα και να δίνει την ευκαιρία στον Παπαμακάριο να κάνει το σουτ της απελπισίας για την ισοφάριση. Το σουτ δεν μπήκε, σκορ έμεινε 71-68 και η νίκη στον ΠΑΟΚ, που έκανε επιμέρους σκορ 20-8 στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 40-37, 51-60, 71-68
ΠΑΟΚ: Monroe 19 (4), Καυκής 7, Gregory 8, Ταπούτος 8 (1), Helliwell 2, Milisavljevic, Καλαϊτζίδης 2, Παπαδόπουλος 6, Δεμερτζής, Drobnjak 6, Gecevski 13 (3).
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ: Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 9 (1), Χαραλαμπίδης 2, Καλαϊτζής, Johnsen 2, Smith 14 (1), Πέτρουλας, Γεωργαλής, Blackney 12 (2), Ostojic 7, Davis 11 (2), Βουγιούκας 11.