ΠΑΟΚ – ΓΣ Ολύμπια Λάρισας: 66-56

23/01/2010

Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος αφήνει τη μπάλα στο καλάθι

Η στατιστική του αγώνα

Με νίκη έκλεισε ο ΠΑΟΚ τον πρώτο γύρο της Α1, μετά την επικράτησή του με 66-56 επί του ΓΣ Ολύμπια Λάρισας στο PAOK Sports Arena. Ο τελικός απολογισμός της ομάδας για το πρώτο μισό του πρωταθλήματος είναι 6 νίκες και 7 ήττες και στόχος όλων είναι, να υπάρξει ακόμη καλύτερη πορεία στη συνέχεια...

Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος και ο Todor Gecevski έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι και στη δική τους παρουσία στηρίχθηκε η ομάδα και πήρε τη διαφορά που χρειαζόταν για να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ είχε από την αρχή ως το τέλος του αγώνα το προβάδισμα, αλλά χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να δημιουργήσει διαφορά από τον αντίπαλό του. Με καλάθι και φάουλ από τον Ταπούτο, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά με διαφορά μεγαλύτερη των 10 πόντων (21-10 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου) και παρά το γεγονός ότι ο ΓΣ Ολύμπια Λάρισας μείωσε 23-20, κατάφερε να πάρει και πάλι διαφορά και να προηγηθεί 34-25 στο ημίχρονο.

Η υπεροπλία κάτω από τα δύο καλάθια, αλλά και ο πολύ καλύτερος ρυθμός που είχε σε συνδυασμό με την εξαιρετική άμυνα που ανάγκασε την αντίπαλη ομάδα να πετύχει μόνο 4 πόντους σε όλη την τρίτη περίοδο, έδωσαν στον ΠΑΟΚ τη δυνατότητα να ανοίξει τη διαφορά και να προηγηθεί 50-29 στο 30΄. Η τέταρτη περίοδος κύλησε με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη και την διαφορά απλά να μειώνεται στο τέλος.

Τα Δεκάλεπτα: 18-10, 34-25, 50-29, 66-56
ΠΑΟΚ: Monroe 6, Καυκής, Gregory 9, Ταπούτος, Helliwell, Τσιάρας 1, Milisavljevic 4 (1), Καλαϊτζίδης, Παπαδόπουλος 18, Δεμερτζής, Drobnjak 1, Gecevski 19 (2).
ΓΣ ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ: Τζακόπουλος, Avramov 3 (1), Greene 7 (1), Σπανός 2, Green 7, Μπόγδανος 3 (1), Καραβανάς 6, Παπακώστας, Κόμματος 13 (3), Αγγελακόπουλος 6, Μassie 8, Butler 1.