ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: 77-69 και επιστροφή στις νίκες

09/01/2010

Ο Χρήστος Ταπούτος καρφώνει εντυπωσιακά στο καλάθι της ΑΕΚ

Η στατιστική του αγώνα

Ο Kenny Gregory ήταν στο γήπεδο, αλλά με πολιτικά, ο κόσμος του ΠΑΟΚ απουσίαζε λόγω τις τιμωρίας της έδρας και για ένα τουλάχιστον ημίχρονο η ομάδα έψαχνε τον καλό της εαυτό. Όταν τον βρήκε στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ γύρισε το παιχνίδι, το έφερε στα μέτρα του και νίκησε 77-69 την ΑΕΚ.

Η εικόνα ενός άδειου γηπέδου είναι πάντα πολύ άσχημη και φαίνεται ότι και αυτό επηρέασε τους παίκτες του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 6-0 και 9-5, αλλά η ΑΕΚ απάντησε με ένα σερί 0-11 και πήρε το προβάδισμα (9-16). Με κακές επιλογές στην επίθεση, πολλές χαμένες βολές για ένα ακόμη παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ έδωσε την δυνατότητα στην ΑΕΚ να ξεφύγει στο σκορ (19-30 στο 15΄), να προηγηθεί ακόμη και με διαφορά 12 πόντων (25-37) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η κακή απόδοση του ΠΑΟΚ αποτυπώθηκε και στη στατιστική του πρώτου ημιχρόνου: 6/10 βολές, 9/23 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Αυτή η κατάσταση ωστόσο άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με δύο τρίποντα από Monroe και Gecevski και μείωσε 35-39, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να ξεφύγει και πάλι στο σκορ και να δημιουργήσει διψήφια διαφορά (35-45) στο 25ο λεπτό. Νέο τάιμ άουτ από το Σούλη Μαρκόπουλο, που βρήκε λύσεις σε άμυνα και κυρίως επίθεση από το σχήμα που δοκίμασε με Milisavljevic, Monroe, Ταπούτο, Drobnjak και Gecevski. Με 4/4 τρίποντα, o ΠΑΟΚ ισοφάρισε 47-47 και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε και πάλι πίσω στο σκορ (47-52), επανήλθε και με τρίποντο του Monroe, πήρε και πάλι το προβάδισμα (57-54 στο 32΄30΄΄) για πρώτη φορά από το ξεκίνημα του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ είχε ήδη 6/7 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο, τελείωσε με 9/12 στο διάστημα αυτό και με εξαιρετικές επιλογές κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του. Ταπούτος και Drobnjak, βρήκαν τον τρόπο να απειλήσουν το αντίπαλο καλάθι με τρίποντα και εντυπωσιακά καρφώματα κι ο ΠΑΟΚ που προηγήθηκε και με διαφορά 10 πόντων (68-58) έφτασε καθαρά και δίκαια στην Πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα Δεκάλεπτα: 11-18, 27-37, 49-52, 77-69
ΠΑΟΚ: Monroe 19 (5), Καυκής, Δεμερτζής, Ταπούτος 17 (1), Helliwell, Τσιάρας 2, Milisavljevic 15 (2), Καλαϊτζίδης, Παπαδόπουλος 5, Γιαννακίδης, Drobnjak 12 (1), Gecevski 7 (1).
AEK: Μαρίνος, Green 17 (1), Νικολαΐδης 17 (3), Mels, Mack 12 (2), Παπαντωνίου 3 (1), Γιέρεμιτς, Καλλινικίδης 4, Τουντζιαράκης 6, Francis 10.