Ηττα στις λεπτομέρειες, Περιστέρι – ΠΑΟΚ: 71-68

02/01/2010

Ο Chris Monroe σε μία προσπάθειά του

Την πρώτη του ήττα μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες, γνώρισε ο ΠΑΟΚ, που ηττήθηκε με 71-68 από το Περιστέρι στην Αθήνα, στο πρώτο παιχνίδι της ομάδας για το 2010 και για την 10η αγωνιστική της Α1. Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα για μεγάλο χρονικό διάστημα, κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με διαφορά 10 πόντων, αλλά έχασε το παιχνίδι στις λεπτομέρειες και μαζί μία μεγάλη ευκαιρία για να επεκτείνει το σερί του.

Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Καλαϊτζίδη, Παπαδόπουλο, με τον Ταπούτο να αισθάνεται ενοχλήσεις στην ωμοπλάτη από ένα χτύπημα στην προπόνηση της Παρασκευής και τους Milisavlejvic, Δεμερτζή ανέτοιμους, αλλά παρόλα αυτά με ένα σερί 9-0 κατάφερε να προηγηθεί 6-11 στο 5ο λεπτό του αγώνα. Η ατυχία της ομάδας συνεχίστηκε, όταν βγήκε από το παιχνίδι λόγω ενοχλήσεων στο δεξί του πόδι ο Kenny Gregory κι αυτό στο σημείο όπου με τέσσερις συνεχόμενους πόντους, έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (13-17). Ο ΠΑΟΚ πάντως με τρίποντο του Gecevski κράτησε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (17-20), αλλά πλήρωσε στη συνέχεια την αστοχία του στις βολές. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα ξεκίνησε με 0/6 βολές κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα το Περιστέρι να πάρει και πάλι την πρωτοπορία στο σκορ με 25-20 και λίγο αργότερα (με τρίποντο του Μπράμος) με 32-26.

Η είσοδος του Ταπούτου στο παιχνίδι και οι 6 συνεχόμενοι πόντοι που σημείωσε, βοήθησαν τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει σε 32-32, ενώ ισόπαλο έληξε και το πρώτο ημίχρονο (36-36). Στο διάστημα αυτό ήταν εξαιρετική η άμυνα που έπαιξε ο ΠΑΟΚ στον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος Jamie Arnold, ο οποίος όμως στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι του «Δικεφάλου». Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που με τρίποντο του Gregory προηγήθηκε με διαφορά 10 πόντων (40-50) στο 27΄30΄΄, αλλά το Περιστέρι κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (51-53) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα ως τα μισά της τέταρτης περιόδου, καθώς προηγήθηκε με διαφορά 6 πόντων (56-62), αλλά το Περιστέρι επέστρεψε παίρνοντας το προβάδισμα για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο (65-64) με καλάθι του Hammonds, ενώ με τρίποντο του Arnold η διαφορά πήγε στο καλάθι (70-68). Ο ΠΑΟΚ έχασε τουλάχιστον τέσσερις ευκαιρίες για να πετύχει καλάθι, το Περιστέρι είχε 1/6 βολές, αλλά τα λάθη που έγιναν, δεν επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να φτάσει στην ανατροπή και τη νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 17-20, 36-36, 51-53, 71-68
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Hammonds 11 (1), Faison 16 (2), Παπανικολόπουλος 13 (4), Μάντζαρης Β. 2, Μπράμος 3 (1), Nelson, Μάντζαρης Αν., Δεληγιάννης, Wilkinson 4, Τσιάκος 7, Arnold 15 (1).
ΠΑΟΚ: Monroe 19 (3), Καυκής 2, Gregory 13 (1), Ταπούτος 10, Καλλές, Τσιάρας, Milisavljevic 2, Helliwell, Δεμερτζής, Γιαννακίδης, Dronbjnak 4, Gecevski 18 (2).