ΠΑΟΚ-Πανιώνιος:75-70 και αντίο 2009 με νίκη

29/12/2009

O Kenny Gregory σε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα

Η στατιστική του αγώνα

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε το 2009 για τον ΠΑΟΚ, που νίκησε με 75-70 τον Πανιώνιο, μέσα σε μία πολύ θερμή και όμορφη ατμόσφαιρα στο «Παλατάκι». Ηταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα, η οποία μάλιστα αποκτά ακόμη μεγαλύτερη σημασία, λόγω των σημαντικών απουσιών που είχε η ομάδα, καθώς δεν αγωνίστηκαν καθόλου Καλαϊτζίδη και Monroe, ενώ δεν έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο ο Παπαδόπουλος.

Ο Χρήστος Ταπούτος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα για τον ΠΑΟΚ, καθώς ξεκίνησε με 4/4 τρίποντα και ήταν η αιτία που η ομάδα πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο. Με 14 πόντους του Ταπούτου, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 24-18 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά αυτό ακριβώς το προβάδισμα δεν κατάφερε να το διατηρήσει και στη συνέχεια. Ο Πανιώνιος με σερί 11-0, γύρισε το παιχνίδι και προηγήθηκε 24-29, ωστόσο ο ΠΑΟΚ είχε έτοιμη την απάντησή του. Με δύο τρίποντα από τον Milisavljevic ο ΠΑΟΚ βρέθηκε και πάλι σε θέση οδηγού με 34-29, αλλά στο ημίχρονο το σκορ ήταν 38-35.

Ο Erceg με 2/2 τρίποντα, ήταν αυτός που έδωσε τη δυνατότητα στον Πανιώνιο να πάρει και πάλι το προβάδισμα (42-44) και να ξεφύγει μάλιστα στο σκορ με 49-55 (στο 28'30''), για να λήξει η τρίτη περίοδος με 50-55. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ισοφάρισε πολύ γρήγορα σε 55-55 (31΄) και με διαδοχικά καλάθια από Gecevski και Gregory, η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 8 πόντους (66-58 στο 35΄). Ο Πανιώνιος προσπάθησε να μείνει στο παιχνίδι, το κατάφερε, αλλά απλά για να μειώσει τη διαφορά, καθώς οι παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν ψύχραιμοι και έφτασαν τελικά στη νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 24-18, 38-35, 50-55, 75-70
ΠΑΟΚ: Helliwell 5, Καυκής, Gregory 14, Ταπούτος 24 (4), Καλλές, Τσιάρας, Milisavljevic 17 (3), Δεμερτζής, Παπαδόπουλος, Γιαννακίδης, Drobnjak 4, Gecevski 11 (1).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Rise 15 (2), Παπανικολάου 13 (3), Evthimov 2, Χαριτόπουλος, Καλαμπόκης 5 (1), Παραγιός 2, Erceg 24 (2), Αθηναίου, Elder 9 (1).