Σπουδαίο διπλό: Τρίκαλα – ΠΑΟΚ: 78-80

20/12/2009

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν τη νίκη στα Τρίκαλα

Η στατιστική του αγώνα

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΠΑΟΚ, που με ψυχωμένη εμφάνιση επικράτησε με 80-78 των Τρικάλων, ξεπερνώντας όλες τις δυσκολίες, τα εμπόδια, αλλά και τις διακοπές που συνάντησε στη διάρκεια του αγώνα, ο οποίος ξεκίνησε στις 4μ.μ και ολοκληρώθηκε μετά από δυόμισι ώρες!

Το παιχνίδι είχε αμφίρροπη εξέλιξη στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε 22-20 για τους γηπεδούχους, με τον Monroe να αστοχεί σε δύο βολές στην τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ. Το παιχνίδι ωστόσο είχε δύο διακοπές, μία λίγο πριν λήξει η πρώτη περίοδος, αλλά και μία ακόμη πριν από την έναρξη της δεύτερης περιόδου, καθώς από τα δακρυγόνα που έριξαν χωρίς λόγο οι αστυνομικές δυνάμεις στους φιλάθλους του ΠΑΟΚ, που ήθελαν να προμηθευτούν εισιτήρια για να παρακολουθήσουν το παιχνίδι, είχε δημιουργηθεί αποπνικτική ατμόσφαιρα στο γήπεδο των Τρικάλων.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ, με την εξαιρετική άμυνα του Monroe στον Abrams, αλλά και σωστές επιλογές στην επίθεση, πήρε τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκε 26-34, με πέντε συνεχόμενους πόντους από τον Ταπούτο. Στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ είχε διαφορά 8 πόντων (30-38), αλλά και πλήρη έλεγχο του αγώνα, με τον Παπαδόπουλο να νικά κατά κράτος τους αντιπάλους ψηλούς σε αυτό το διάστημα.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε την καλή του παρουσία στο παιχνίδι και με τον Gecevski να δίνει λύσεις στην επίθεση, αλλά και τον Gregory να βρίσκει το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, η διαφορά άνοιξε. Στη λήξη της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν ήδη 46-63 και με την έναρξη της τέταρτης περιόδου η διαφορά έφτασε στους 18 πόντους (48-66), με τον ΠΑΟΚ να έχει πλουραλισμό στην επίθεση (και πέντε παίκτες με διψήφια νούμερα). Τα Τρίκαλα ωστόσο προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι και με την ανοχή των διαιτητών (που εκτός όλων των άλλων φόρτωσαν με φάουλ του παίκτες του ΠΑΟΚ κι έβγαλαν εκτός αγώνα τους Παπαδόπουλο, Gecevski και Monroe), ήρθαν κι ορισμένα λάθη από την ομάδα και το ματς έγινε ξανά ντέρμπι. Τα Τρίκαλα κατάφεραν να ισοφαρίσουν 78-78, αλλά ο Τσιάρας ήταν ψύχραιμος στις βολές που εκτέλεσε διαμορφώνοντας το τελικό 78-80, ενώ ο Powell, αστόχησε στο τελευταίο σουτ που επιχείρησε, για να μείνει η σπουδαία νίκη στην ομάδα του ΠΑΟΚ.

Τα Δεκάλεπτα: 22-20, 30-38, 46-63, 78-80
ΤΡΙΚΑΛΑ: Abrams 11 (1), Σίμτσακ 11, Προδρόμου, Νοέας, Κατσαρές 1, Τσαϊρέλης, Αποστολίδης 2, Powell 7, Djikanovic 21 (2), Zupan 21 (2), Dickel 4.
ΠΑΟΚ: Monroe 15 (2), Καυκής 2, Gregory 12, Ταπούτος 11 (1), Helliwell 2, Τσιάρας 2, Milisavljevic 10, Καλαϊτζίδης 1, Παπαδόπουλος 10, Δεμερτζής, Drobnjka 4, Gecevski 11 (1).