Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ: 83-78

06/12/2009

Drobnjak και Pekovic σε φάση από τον αγώνα στο ΟΑΚΑ

Η στατιστική του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ ήθελε, μπορούσε, αλλά αποδείχθηκε ότι μία εξαιρετική εμφάνιση δεν είναι αρκετή για να έρθει η νίκη σε ένα τόσο δύσκολο παιχνίδι. Και η μεγάλη προσπάθεια που έγινε από όλοuς τους παίκτες της ομάδας δεν είχε αποτέλεσμα, καθώς ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 83-78, στο παιχνίδι που έγινε στο ΟΑΚΑ για την 6η αγωνιστική της Α1.

Ο ΠΑΟΚ συνάντησε σημαντικά προβλήματα στο ξεκίνημα του αγώνα, όταν ο Παναθηναϊκός με σερί 12-0, προηγήθηκε 14-5. Με τρίποντο του Ταπούτου και 2 βολές του Monroe όμως, ο ΠΑΟΚ μείωσε 18-17, προτού ο Tepic με καλάθι στη λήξη της πρώτης περιόδου διαμορφώσει το 20-17. Με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση (και έξω από τα 6,25μ.) ο ΠΑΟΚ πήρε πλέον το προβάδισμα στο σκορ (24-26 στο 12΄30΄΄ με καλάθι του Παπαδόπουλου) και το διατήρησε ως το τέλος του ημιχρόνου. Δύο τρίποντα από Ταπούτο και Gregory έδωσαν στον ΠΑΟΚ προβάδισμα 7 πόντων (25-32 στο 14΄, με επιμέρους σερί 1-10), ενώ ο Gecevski με ένα ακόμη εύστοχο σουτ από τα 6,25μ., έγραψε το 37-43 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, εκμεταλλεύτηκε τη φθορά των παικτών του ΠΑΟΚ με φάουλ, μία τεχνική ποινή στον Gecevski και πήρε το προβάδισμα, για να κλείσει την τρίτη περίοδο με 62-57 και να φτάσει τη διαφορά στους 11 πόντους (68-57) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε, αλλά αντιθέτως επέστρεψε στο παιχνίδι και με δύο τρίποντα από Monroe και Δεμερτζή ισοφάρισε 70-70 στο 35΄και το παιχνίδι ξεκίνησε ουσιαστικά από την αρχή. Ο Gregory μάλιστα ήταν αυτός που έδωσε στον ΠΑΟΚ και πάλι το προβάδισμα (72-74), ο Σπανούλης απάντησε με τρίποντο (75-74), για να κριθεί το παιχνίδι στις λεπτομέρειες, αλλά και στα λανθασμένα σφυρίγματα.

Τα Δεκάλεπτα: 20-17, 37-43, 62-57, 83-78
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Tepic 2, Σπανούλης 11 (3), Περπέρογλου 5 (1), Batiste 10, Φώτσης 7 (1), Jasikevicius 4, Nicholas 6 (1), Τσαρτσαρής 5 (1), Διαμαντίδης 22 (3), Pekovic 11.
ΠΑΟΚ: Monroe 20 (4), Καυκής, Gregory 21 (1), Ταπούτος 8 (2), Καλλές, Helliwell 2, Καλαϊτζίδης, Παπαδόπουλος 9, Δεμερτζής 9 (1), Drobnjak, Gecevski 9 (1).