Καβάλα – ΠΑΟΚ: 75-70

28/11/2009

Ο Kenny Gregory προσπαθεί να πετύχει καλάθι, με αντίπαλο τον De Juan Collins

Η στατιστική του αγώνα

Το πολύ κακό ξεκίνημα στοίχισε στον ΠΑΟΚ, που βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, κι όταν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του, δεν είχε την ψυχραιμία που χρειαζόταν για να πάρει μία μεγάλη νίκη και για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν γνώρισε την ήττα (75-70) στην Καβάλα.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 3-0 με τρίποντο του Gecevski, αλλά αυτή ήταν και η μοναδική καλή στιγμή της ομάδας στην πρώτη περίοδο. Με ηγετική φυσιογνωμία τον Alexander, η Καβάλα πήρε αμέσως το προβάδισμα (11-5 στο 3ο λεπτό) και πολύ γρήγορα η διαφορά έφτασε σε διψήφια νούμερα, για να κλείσει στο 28-14 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Monroe πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 12ο λεπτό και η Καβάλα που έβρισκε λύσεις κι από τους Collins, Shields και Συγκούνα, προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 16 πόντων (32-16 και 35-19). Με 8 συνεχόμενους του Gregory ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σε 41-34 στο ημίχρονο.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με την διαφορά να παραμένει σε διψήφια νούμερα (49-39, 53-42), προτού ο Δεμερτζής μειώσει σε 59-51 στη λήξη της τρίτης περιόδου. Ο Σούλης Μαρκόπουλος προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι και τα κατάφερε, με τον Δεμερτζή στην περιφέρεια και αρκετή πίεση. Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο παιχνίδι και διεκδίκησε τη νίκη ως το τέλος, χωρίς όμως ευτυχή κατάληξη. Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους από τον Drobnjak, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει και πάλι το προβάδισμα (61-63 στο 34΄40΄΄), για δεύτερη, αλλά όπως αποδείχθηκε και τελευταία φορά στο παιχνίδι.

Η Καβάλα προηγήθηκε 65-63, ο Καυκής ισοφάρισε 65-65, ο Monroe έχασε τη μπάλα, δεχόμενος ασφυκτική πίεση και σκληρή άμυνα και ο Shields με τρίποντο στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το 68-65 στο 37΄, σε ένα από τα πιο κρίσιμα καλάθια του αγώνα. Ακολούθησε μία σειρά κακών επιλογών για τον ΠΑΟΚ (0/2 βολές ο Παπαδόπουλος και διαδοχικά λάθη από Monroe και Παπαδόπουλο) και την Καβάλα που προηγήθηκε 70-65, να αποδεικνύεται πιο εύστοχη στη μάχη των ελεύθερων βολών στα τελευταία 77 δευτερόλεπτα του αγώνα.

Τα Δεκάλεπτα: 28-14, 41-34, 59-51, 75-70
ΚΑΒΑΛΑ: Νίκου, Alexander 14 (2), Στεφανίδης 3 (1), Αγγελόπουλος, Collins 14, Ηλιάδης 1, Shields 15 (3), Rajcevic 8 (2), Σιγκούνας 7 (1), Ceranic 4, Gustas 9 (1).
ΠΑΟΚ: Monroe 18 (3), Καυκής 6, Gregory 20, Ταπούτος, Helliwell 5, Τσιάρας, Avery, Καλαϊτζίδης 1, Παπαδόπουλος 4, Δεμερτζής 2, Drobnjak 9, Gecevski 5 (1).