Μεγάλη προσπάθεια, αλλά… ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: 70-82

18/11/2009

Η προσπάθεια που έγινε από όλη την ομάδα ήταν τεράστια. Στο τέλος του αγώνα όμως ο ΠΑΟΚ δεν άντεξε, ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 70-82 και αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, ωστόσο το ραντεβού των δύο ομάδων ανανεώνεται για την Κυριακή στις 4μ.μ στο «Παλατάκι» και για το παιχνίδι πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 7-0, με τον William Avery να πραγματοποιεί το καλύτερό του φετινό παιχνίδι, ενώ όταν βγήκε από το παιχνίδι ο Wade Helliwell που φορτώθηκε πολύ γρήγορα με δύο φάουλ, ο Νίκος Καλλές που πέρασε στη θέση του, βοήθησε και στο διάστημα που αγωνίστηκε ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 6 πόντους. Ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο προς το τέλος της πρώτης περιόδου (17-22) και με τον Kleiza να ευστοχεί από παντού, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με διαφορά 11 πόντων (17-28) στο 12ο λεπτό.

Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση. Ο Σούλης Μαρκόπουλος επέλεξε ένα σχήμα που έπαιξε σκληρή και αποτελεσματική άμυνα και ο ΠΑΟΚ με τον Chris Monroe να ηγείται της αντεπίθεσης, κάλυψε πολύ γρήγορα τη διαφορά (30-30 στο 16΄) και με ένα εντυπωσιακό σερί 23-4, προηγήθηκε με διαφορά 8 πόντων (40-32) λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με ένα τρίποντο του Τσιάρα μάλιστα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά έφτασε τους 12 πόντους (47-35 στο 22΄) κι αυτή ακριβώς η διαφορά διατηρήθηκε ως τα μισά της τρίτης περιόδου (51-39 στο 24΄30΄΄).

Ο Ολυμπιακός κατάφερε μέχρι τη λήξη της τρίτης περιόδου να μειώσει στον πόντο (55-54) και το παιχνίδι έγινε ξανά ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε ξανά με εντυπωσιακό τρόπο (61-56), αλλά δεν είχε την ανάλογη συνέχεια. Η πίεση του αγώνα έγινε ιδιαίτερη έντονη, ο Ολυμπιακός που δεν είχε πετύχει ούτε ένα τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο, ευστόχησε για πρώτη φορά στο 25΄ και πέτυχε τρία τρίποντα στην τέταρτη περίοδο, δύο εκ των οποίων ήταν από τον Teodosic και ήταν καθοριστικά. Ο διεθνής Σέρβος πέτυχε το 65-70 στο 35΄ και ενάμισι λεπτό πριν το τέλος του αγώνα έδωσε διαφορά 10 πόντων στην ομάδα του (67-77), χωρίς ο ΠΑΟΚ να καταφέρει να αντιδράσει ως το τέλος του αγώνα.

Στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα, αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τη φανέλα του ΠΑΟΚ και ο Λάζαρος Παπαδόπουλος, που ήταν ωστόσο άρρωστος και αναπόφευκτα είχε μικρή συμμετοχή στο παιχνίδι.

Τα Δεκάλεπτα: 17-22, 40-35, 55-54, 70-82
ΠΑΟΚ: Monroe 23 (3), Καυκής, Gregory 8, Helliwell 1, Καλές 6, Τσιάρας 6 (2), Avery 18 (2), Καλαϊτζίδης, Παπαδόπουλος, Drobnjak 6, Gecevski 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Παπαλουκάς 4, Childress 9, Teodosic 15 (2), Wafer, Μπουρούσης 19, Halperin 10 (1), Kleiza 21 (1), Βασιλόπουλος, Σχορτσiανίτης 4