ΜΑΡΟΥΣΙ

banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΠΑΟΚ–Κολοσσός Ρόδου: 64-59

Την δεύτερή του νίκη στο πρωτάθλημα και την Τρίτη συνεχόμενη νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε με 64-59 του Κολοσσού Ρόδου, σε ένα αρκετά νευρικό παιχνίδι, με πολλά λάθη και αρκετή αστοχία…

Με τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη να ξεκινά πολύ καλά το παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει από την αρχή το προβάδισμα. Προηγήθηκε 12-3, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να μαζέψουν την διαφορά (21-15) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και με τον Releford να «τρυπά» την άμυνα του ΠΑΟΚ, πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (21-22). Το παιχνίδι κύλησε σε αυτό το μοτίβο με τον ΠΑΟΚ να παίρνει μία διαφορά 4 πόντων (38-34) στη λήξη του ημιχρόνου και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, «έχτισε» μία διαφορά 7 πόντων (52-45) στο 26ολεπτό.

Σε αυτό ακριβώς το σημείο ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να καθαρίσει το παιχνίδι, αλλά ήταν άστοχος στα σουτ που επιχείρησαν οι παίκτες και ο Κολοσσός με σερί 0-10, βρέθηκε ξαφνικά μπροστά στο σκορ (52-55), στο 29ο λεπτό. Ο Βασιλειάδης με «γκολ-φάουλ» ισοφάρισε 55-55 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου και ο ΠΑΟΚ βρήκε ξανά τον τρόπο να ξεφύγει με 62-57 στα μέσα της τελευταίας περιόδου. Με το σκορ κολλημένο στο ίδιο σημείο ως το 38ολεπτό, το παιχνίδι έγινε αναπόφευκτα ντέρμπι ως το τέλος, ο Lewis μείωσε 62-59, αλλά ο Βασιλειάδης με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικός 64-59 και υπέγραψε τη νίκη του ΠΑΟΚ.

Τα Δεκάλεπτα: 21-15, 38-34, 55-55, 64-59

ΠΑΟΚ: Tepic 12, (1), Λιάπης 2, Βασιλειάδης 17 (2), Κακαρούδης 2, Τσόχλας, Δέδας, Μαργαρίτης 7, Σχορτσανίτης 17, Duvnjak, Markovic, Hatcher 7 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ: Λαρεντζάκης 7 (1), Μανωλόπουλος 1, Davis 2, Γεωργαλλής, Linden 5 (1), Releford 16 (1), Ahonnen 11 (2) Mcgee 4, Lewis 13 (2).