ΠΑΟΚ
ΠΑΟΚ
ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΠΑΟΚ–Ολυμπιακός: 99-104

Μία εξαιρετική ευκαιρία να πετύχει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα έχασε ο ΠΑΟΚ, που διεκδίκησε στα ίσια τη νίκη από τον Ολυμπιακό, την δικαιούνταν, αλλά λύγισε στην πεντάλεπτη παράταση και τελικά ηττήθηκε με 99-104.

Ήταν ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, με όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι και σύμφωνα με την απόδοσή του, στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ο ΠΑΟΚ άξιζε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα, αλλά δεν το πήρε…

O ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 8-2 με 2/2 τρίποντα του Hatcher, πριν συμπληρωθεί το τρίτο λεπτό του αγώνα. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 1-12 και πέρασε μπροστά 9-14, για να μειώσει στο καλάθι ο ΠΑΟΚ (14-16) με 5 συνεχόμενους πόντους από τον Βασιλειάδη. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι στη λήξη του δεκαλέπτου (15-22) και άνοιξε ακόμη περισσότερο την διαφορά στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου (17-28).

Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση και έχοντας πλέον στην πεντάδα και τον Κώττα και με 5 συνεχόμενους πόντους του Τσόχλα μείωσε 24-28, λίγο αργότερα με τρίποντο του Κακαρούδη ισοφάρισε 35-35 και ανέβασε ακόμη περισσότερο στροφές ως την λήξη του ημιχρόνου. Με τρίποντο του Τσόχλα ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 38-37, με νέο τρίποντο του Hatcher ξέφυγε με 4 (43-39), για να μειώσει 43-42 ο Παπαπέτρου με τη λήξη του ημιχρόνου.

Με σερί 6-0 ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε 49-42, ωστόσο ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει (56-56) στο 26’30’’ και το παιχνίδι ουσιαστικά ξεκινούσε από την αρχή στην τέταρτη περίοδο, μετά το ισόπαλο 67-67 του 30ού λεπτού. Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα εντυπωσιακό σερί 11-2 και για πρώτη φορά προηγήθηκε 78-69 και φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 0-10 και προηγήθηκε 78-79, ο ΠΑΟΚ πήρε ξανά το προβάδισμα με 3 (86-83), το παιχνίδι πήγε στη ψυχοφθόρα διαδικασία των βολών και με το σκορ 86-85 και στα 10’’ ο Βασιλειάδης ευστόχησε σε 1/2 βολές. Το 87-85 δεν έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ, καθώς ο Hackett πρόλαβε να ισοφαρίσει και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.  Εκεί ο Ολυμπιακός φάνηκε να έχει περισσότερα ψυχικά αποθέματα και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 43-42, 67-67, 87-87 (καν. διάρκεια), 99-104

ΠΑΟΚ: Tepic 8 (1), Λιάπης, Βασιλειάδης 13 (2), Κακαρούδης 18 (2), Τσόχλας 15 (3), Μαργαρίτης 9, Κώττας 2, Duvnjak, Markovic 17 (1), Hatcher 15 (3).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Young 12, Hunter, Παπαπέτρου 16 (2), Σπανούλης 20 (2), Strawberry 12 (2), Milutinov, Πρίντεζης 9, Μάντζαρης, Hackett 19 (1), Lοjeski 12.