ΠΑΟΚ
ΠΑΟΚ
ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Limoges-ΠΑΟΚ: 79-61

Στο Λιμόζ της Γαλλίας ολοκληρώθηκε η φετινή Ευρωπαϊκή πορεία του ΠΑΟΚ, μετά την ήττα της ομάδας με 79-61. Ο ΠΑΟΚ έμεινε στις 2 νίκες και μαζί με την Βαλένθια έμειναν στους «32», ενώ στην επόμενη φάση συνεχίζουν η Όλντενμπουργκ και η Λιμόζ.

Ο ΠΑΟΚ κυνηγούσε τη νίκη και περίμενε την ήττα της Βαλένθια για να προκριθεί και

η δύσκολη εξ ορισμού αποστολή του, δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο όταν άρχισε να επιδρά η κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια και ειδικά το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό που είχε διεξαχθεί δύο 24ωρα νωρίτερα, αλλά και όταν φάνηκαν οι απουσίες των Βασιλειάδη και Σχορτσανίτη. Η ομάδα πάντως το πάλεψε όσο μπορούσε…

Με αρκετή αστοχία και από τις δύο ομάδες ξεκίνησε το παιχνίδι (0-1 ο ΠΑΟΚ στο 2’30’’), που ήταν ισόπαλο 5-5 στο 3’30’’. Oι γηπεδούχοι ωστόσο άνοιξαν την διαφορά και κατάφεραν να προηγηθούν με διαφορά 7 πόντων (16-9) στη λήξη της πρώτης περιόδου.

O ΠΑΟΚ ήταν πολύ άστοχος στο πρώτο ημίχρονο (μόλις 4/17 δίποντα και 3/12 δίποντα) και αναπόφευκτα βρέθηκε πίσω στο σκορ, με την διαφορά να είναι σταθερά πάνω από τους 10 πόντους. Με την είσοδο του Δέδα και 5 δικούς τους πόντους ο ΠΑΟΚ μείωσε (30-23), αλλά η διαφορά ξέφυγε και με καλάθι του McCalebb 0,1’’ πριν την λήξη του ημιχρόνου πήγε στους 14 (39-25).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι άνοιξαν την διαφορά και προηγήθηκαν 46-29 (24ο λεπτό), αλλά ο ΠΑΟΚ με σουτ από τα 6,75μ. κατάφερε να ρίξει την διαφορά ακόμη και κάτω από τους 10 (51-42). Ένα σερί 5-0 της Λιμόζ ως το τέλος της τρίτης περιόδου έφερε την διαφορά ξανά στους 14 (56-42).

Ο ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο δεν είχε άλλες δυνάμεις, η διαφορά έφτασε και τους 20 πόντους, ο Δέδας προσπάθησε να κρατήσει επιθετικά φτάνοντας τους 19 πόντους και 5 εύστοχα τρίποντα, για να τελειώσει το παιχνίδι, με τους Γάλλους να πανηγυρίζουν την πρόκρισή τους και τον ΠΑΟΚ να αποχαιρετά την διοργάνωση και τους φιλάθλους του που βρέθηκαν και στο Beaublanc για να τον υποστηρίξουν…

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 39-25, 56-42, 79-61

ΛΙΜΟΖ: Schaffartzik 6, McCalebb 17 (1), Wojcieshowski 2, Daniels 14 (1), Gatens 6 (2), Westermann 10 (2), Payne 2, Camara 4, Boungou-Colo 7 (1), Traore 6, Diawara 5 (1), Zerbo.

ΠΑΟΚ: Tepic 4, Λιάπης, Κακαρούδης 5 (1), Τσόχλας 9 (3), Δέδας 19 (5), Μαργαρίτης 4, Κώττας, Καμάρας, Duvnjak, Markovic 6, Hatcher 14 (3).