ΠΑΟΚ
ΠΑΟΚ
ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΠΑΟΚ–Szolnoki Olaj: 72-69

Ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα, μία συνέχεια που δεν ήταν ανάλογη και ένας πολύ σωστός τρόπος αντίδρασης όταν ο αντίπαλος πέρασε μπροστά στο σκορ. Κάπως έτσι κύλησε το πρώτο φετινό Ευρωπαϊκό παιχνίδι του ΠΑΟΚ, με τον Δικέφαλο να επικρατεί 72-69 της πρωταθλήτριας Ουγγαρίας Szolnoki και να ξεκινά με νίκη την πορεία του στο Eurocup.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκε 11-0, με τον Duvnjak να έχει ήδη 8 πόντους. Με εξαιρετική άμυνα και πολύ καλές επιλογές στην επίθεση ο ΠΑΟΚ άνοιξε ακόμη περισσότερο την διαφορά και προηγήθηκε 19-4 στο 7ο λεπτό και 24-6, ένα περίπου λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. H Szolnoki μείωσε 24-12 στη λήξη του δεκαλέπτου και με συνολικό σερί 0-11, έριξε την διαφορά ως τους 7 (24-17). Άμεση αντίδραση από Μαρκόπουλο και ΠΑΟΚ, που έκανε ένα γρήγορο 6-0 και επανάφερε την τάξη (30-17) στο 13ολεπτό. H Szolnoki ωστόσο βρήκε τον τρόπο να ρίξει ξανά την διαφορά και να πλησιάσει στους 3 πόντους (34-32) στο 19ο λεπτό.

Ο ΠΑΟΚ που προηγήθηκε 37-32 στο ημίχρονο και είδε τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν ξανά (37-34), έφτασε ξανά στους 10 με το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Βασιλειάδη (44-34), αλλά η Szolnoki επέστρεψε στο ματς. Με τρίποντο μάλιστα του Craft, η πρωταθλήτρια Ουγγαρίας πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 45-46. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, πέρασε ξανά μπροστά (52-50 και 54-52 στο 30ό λεπτό) και το παιχνίδι ουσιαστικά ξεκινούσε από την αρχή με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου.

Η Szolnoki προηγήθηκε 54-57 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αλλά ο ΠΑΟΚ πήρε ξανά το προβάδισμα (62-60 στο 33ο λεπτό), έφυγε με 4 (66-62) και καθώς το παιχνίδι ήταν ντέρμπι (66-65 στο 37’20’’). Η Szolnoki προηγήθηκε 66-67 στο 39’, o Βασιλειάδης ήταν απόλυτα εύστοχος στις βολές και έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ 70-69 στα 18’’, ενώ με δύο ακόμη εύστοχες βολές έγραψε το τελικό 72-69.

Τα Δεκάλεπτα: 24-12, 37-32, 54-52, 72-69

ΠΑΟΚ: Tepic 16 (4), Λιάπης 3(1), Βασιλειάδης 9 (1), Κακαρούδης 2, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 3, Duvnjak 17 (3), Markovic 6, Hathcer 6, Balaban 7.

SZOLNOKI OLAJ: Craft 11 (2), Keller 2, Wittmann 3 (1), Vojvoda 16 (2), Green 4, Borisov 9 (1), Nathyazko 15 (1), Milosevic 4, Gregory 5.