ΠΑΟΚ
ΠΑΟΚ
ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Iberostar Tenerife-ΠΑΟΚ: 80-54

Ο ΠΑΟΚ, που δεν είχε στη διάθεση του τον τραυματία Jordan Sibert και έχασε από πολύ νωρίς τον Keith Clanton, γνώρισε την ήττα με 80-54 από την Iberostar Tenerife στο “Santiago Martin” στο πλαίσιο του δεύτερου αγώνα της φάσης των 16 του Basketball Champions League και αποκλείστηκε από τη συνέχεια. Εκτός από τις απουσίες, ο ΠΑΟΚ βρήκε απέναντι του και την εχθρική διαιτησία, η οποία άφησε από το πρώτο λεπτό το σκληρό παιχνίδι των Ισπανών και την ίδια στιγμή δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να παίξει την άμυνα που ήθελε.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ πήγε το παιχνίδι στον χαμηλό ρυθμό που ήθελε και με ένα καλάθι του Zanis Peiners, 5΄3΄΄ πριν το τέλος, πέρασε μπροστά με 7-8.  Η Iberostar Tenerife προηγήθηκε με 15-8, αλλά ο Keith Clanton διαμόρφωσε το 15-10 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο 12΄ και ενώ το σκορ ήταν ακόμα στο 15-10, ο Keith Clanton προσπάθησε να διεκδικήσει ένα ριμπάουντ, αλλά γύρισε το πόδι του και έτσι τέθηκε εκτός μάχης για το υπόλοιπο του αγώνα. Η Tenerife εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Αμερικανού center του ΠΑΟΚ, αλλά και την ανοχή των διαιτητών στο σκληρό παιχνίδι των Ισπανών και κατάφερε να προηγηθεί με διαφορά 21 πόντων  (37-16) στο ημίχρονο. Είναι χαρακτηριστικό ότι η Iberostar Tenerife χρεώθηκε με μόλις 2 φάουλ στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκ των οποίων το δεύτερο, 4΄΄ πριν από τη λήξη!

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ισπανοί διατηρούσαν μία διαφορά της τάξης των 20 πόντων, παρά τις προσπάθειες των παικτών του ΠΑΟΚ να μπουν και πάλι στο ματς. Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις από τους Zanis Peiners και Λίνο Χρυσικόπουλο και μείωσε σε 65-46 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ενώ στο τέλος οι Ισπανοί επικράτησαν με 80-54, παίρνοντας το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Zanis Peiners με 14 πόντους, ενώ ο Λίνος Χρυσικόπουλος πέτυχε το double double με 11 και 14 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 37-16, 62-41, 80-54

Tenerife: San Miguel 13 (3), Richotti 5, Niang 4, Bassas, Hanley 2, Kirksay, Grigonis 20 (3), Vazquez 2, Abromaitis 8 (1), Μπόγρης 10, White 9 (1), Doornekamp 7

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 11 (1), Κόνιαρης 3 (1), Τσόχλας 5 (1), Μαργαρίτης 2, McFadden, Miljenovic 2, Γλυνιαδάκης 9, Καραμανώλης, Παπαδόπουλος, Peiners 14 (2), Clanton 8.