ΠΑΟΚ
ΠΑΟΚ
ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Muratbey Usak-ΠΑΟΚ: 78-77

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ στην Τουρκία, καθώς γνώρισε την ήττα από την Usak με 78-77 για την 9η αγωνιστική του Basketball Champions League. Ο «Δικέφαλος» επέστρεψε από το -13, αλλά έχασε τη νίκη στο τελευταίο σουτ, καθώς ο Zanis Peiners ευστόχησε σε τρίποντο με τη λήξη, αλλά όπως φάνηκε στο instant replay, ήταν εκπρόθεσμο για ένα εκατοστό!

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΟΚ έβρισκε εύκολα λύσεις στο επιθετικό κομμάτι με αποτέλεσμα ένα καλάθι και φάουλ του Brandon Taylor να του δώσει προβάδισμα 6 πόντων (6-12) στα μισά της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια, η Usak έσφιξε την άμυνα της, πήρε πόντους από την περιφέρεια και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 21-18 χάρη σε ένα τρίποντο του Hakan Demirel με τη λήξη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 31-25 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Απόλλωνα Τσόχλα, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 31-31, 6΄και 2΄΄ πριν από το ημίχρονο. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου «κόλλησαν» επιθετικά, μένοντας για περίπου 5΄χωρίς καλάθι και έτσι οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 39-31. Ένα καλάθι του Nenad Miljenovic και ένα τρίποντο του Jordan Sibert με τη λήξη της δεύτερης περιόδου, πάντως, έριξαν τη διαφορά στους 3 (39-36).

H Usak μπήκε πολύ καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα επί μέρους σκορ 11-2 στο πρώτο τρίλεπτο κατάφερε να ξεφύγει με 12 (50-38). Οι Τούρκοι συνέχιζαν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση και έτσι παρά την πίεση των παικτών του ΠΑΟΚ σε όλο το γήπεδο κατάφεραν να προηγηθούν με 13 (61-48), 2΄ και 32΄΄ πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δίλεπτο όμως, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ρίξει τη διαφορά, η οποία με ένα τρίποντο του Απόλλωνα Τσόχλα με τη λήξη έπεσε στους 5 (62-57).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στην τελευταίο περίοδο, όπως τελείωσε την τρίτη και με ένα καλάθι του Keith Clanton πέρασε μπροστά στο σκορ (66-67) για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο, 6΄και 27΄΄ πριν το τέλος. Ένα κάρφωμα του Zanis Peiners στον αιφνιδιασμό έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά με 69-71, 5΄και 25΄΄ πριν από το τέλος, αλλά με ένα καλάθι του Hakan Demirel και ένα ζευγάρι βολών από τον D’Angelo Harrison έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στην Usak (73-71). Ο Darryl Bryant ισοφάρισε σε 73-73, 2΄και 39΄΄ πριν από τη λήξη του αγώνα, αλλά ο Rolands Freimans στην επόμενη επίθεση έκανε το 75-73. Ο Ζanis Peiners ισοφάρισε και πάλι σε 75-75, ενώ και πάλι ο Λετονός έκανε το 75-77 45΄΄ πριν από τη λήξη. Ο D’Angelo Harrison στην επόμενη φάση έβαλε και πάλι τους Τούρκους μπροστά στο σκορ με 78-77 με τρίποντο, 28΄΄ πριν  από το τέλος. Ο Darryl Bryant δεν μπόρεσε να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, αλλά οι δύο άστοχες βολές τους Zach Auguste έδωσαν άλλη μία ευκαιρία στους παίκτες του ΠΑΟΚ. O Zanis Peiners ευστόχησε σε ένα τρίποντο, το οποίο όμως, όπως φάνηκε από το instant replay, ήταν εκπρόθεσμο, με αποτέλεσμα η Usak να πάρει τη νίκη με 78-77.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ  ήταν ο Zanis Peiners με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Jordan Sibert είχε 11. Από τους γηπεδούχους, ξεχώρισαν οι Rolands Freimans με 18 και D’Angelo Harrison με 16.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 39-36, 62-57, 78-77

USAK: Auguste 10, Kavaklioglu 4, Candan 4, Harrison 16 (3), Freimanis 18 (1), Demirel 9 (2), Kairys 7, McKissic 10 (1)

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος (3), Κόνιαρης 2, Τσόχλας 9 (3), Taylor 7, Miljenovic 7, Γλυνιαδάκης 7, Sibert 11 (1), Bryant 7 (1), Peiners 19, Clanton 6