ΠΑΟΚ
ΠΑΟΚ
ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΠΑΟΚ–Asvel Lyon Villeurbanne: 61-67

Την πρώτη του ήττα μετά από πέντε συνεχόμενες νίκες, γνώρισε ο ΠΑΟΚ που έχασε 61-67 από την Asvel Lyon Villeurbanne στο PAOK Sports Arena για την 4ηαγωνιστική του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και βρέθηκε από την αρχή πίσω στο σκορ, γεγονός που προκάλεσε εκνευρισμό, έφερε αστοχία και αρκετά λάθη. Η Asvel προηγήθηκε 20-22 στο πρώτο δεκάλεπτο και ανέβασε την διαφορά στους 8 (20-28) στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε στους 4 (24-28), η διαφορά πήγε ξανά στους 8 (24-32) για τους φιλοξενούμενους που έκλεισαν το ημίχρονο με +4 (31-35) και συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα.

Σχετικά γρήγορα ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (37-37) και έχοντας σαν αξιόπιστες λύσεις επιθετικά τους Χρυσικόπουλο και Clanton, πέρασε μπροστά (45-41 και 47-43), αλλά η Asvel κατάφερε να επανέλθει στο παιχνίδι και να ισοφαρίσει 49-49 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο DeMarcus Nelson πραγματοποίησε εξαιρετικό παιχνίδι (17 πόντοι) και οδήγησε τους φιλοξενούμενους, που πήραν το προβάδισμα και πάλι (49-53), αύξησαν την διαφορά (50-58) και το διατήρησαν ως το τέλος παρά τις προσπάθειας του ΠΑΟΚ να επανέλθει. Ο Τσόχλας με 3/3 βολές μείωσε στους 4 (56-60), με 1’25’’ για το τέλος, αλλά το κακό είχε γίνει για τον ΠΑΟΚ που είχε τραγικά ποσοστά στα τρίποντα (μόλις 11,8% με 2/17), είχε κακό ποσοστό στις βολές (μόλις 61,8% με 13 χαμένες και 21/34), ενώ έχασε για πρώτη φορά μετά από καιρό τη μάχη των ριμπάουντ (37 έναντι 46).

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 31-35, 49-49, 61-67

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 15, Κόνιαρης 2, Τσόχλας 6 (1), Taylor 6 (1), MIljenovic 7, Γλυνιαδάκης 2, Καραμανώλης, Bryant 6, Peiners 5, Clanton 12.

ASVEL LYON VILLEURBAANNE: Dragovic 2, Uter 12, Lang 7 (1), Sy 8, Noua 4, Hodge 9 (1), Nelson 17, Watkins 8, Morandais.