ΠΑΟΚ
ΠΑΟΚ
ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΠΑΟΚ–Usak: 59-52

Την πρώτη του νίκη στο Basketball Champions League πέτυχε o ΠΑΟΚ που επικράτησε με 59-52 της Muratbey Usak Sportif, σε αγώνα που έγινε στο PAOK Sports Arena για την 2η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Ο Darryl Bryant ήταν και πάλι ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ και αυτός που ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας στην επίθεση, αλλά και στο να γυρίσει το ματς στο τέλος. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 21 πόντους, ήταν αλάνθαστος από τη γραμμή των βολών (8/8) και… μίλησε στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, που ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί, παρά τα 27 λάθη που έκανε η ομάδα.

Οι λανθασμένες πάσες ήταν και η βασική αιτία που ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να ξεπεράσει νωρίτερα το εμπόδιο της τουρκικής ομάδας. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ (8-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου), αλλά κατάφερε να μειώσει στο καλάθι στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (23-25), σε ένα όμως πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι.

O Keith Clanton τελείωσε τον αγώνα χωρίς να σκοράρει, αλλά κατέβασε 14 ριμπάουντ και μαζί με τον Χρυσικόπουλο (που με 12 πόντους ήταν ο δεύτερος παίκτης του ΠΑΟΚ με διψήφιο αριθμό πόντων) έδωσαν σημαντική βοήθεια στην ομάδα, που προσπάθησε να πάρει το πάνω χέρι στο παιχνίδι και έμεινε στο καλάθι (38-40) ως το τέλος της τρίτης περιόδου. Η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ έγινε στην 4η περίοδο.

Παρά το γεγονός ότι η Usak ξεκίνησε με τρίποντο (38-43), ο ΠΑΟΚ απάντησε, ισοφάρισε 43-43 με τρίποντο του Τσόχλα, με δύο συνεχόμενα καλάθι από τον Χρυσικόπουο ξέφυγε με 4 (47-43), ολοκληρώνοντας ένα σερί 9-0 και ουσιαστικά κράτησε το παιχνίδι στα χέρια του ως το τέλος. Η Usak ισοφάρισε 47-47, ο Bryant πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 54-47 και κάπου εκεί τελείωσε και το παιχνίδι!

Τα δεκάλεπτα: 8-16, 23-25, 38-40, 59-52

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 12, Κόνιαρης, Τσόχλας 9 (3), Taylor, Miljenovic 8, Γλυνιαδάκης 4, SIbert 3 (1), Bryant 21 (1), Peiners 2, Clanton.

USAK: Kavaklioglou, Candan 2, Freimanis 5, Lyons 11, Sonmez, Demirel 11 (1), Kairys 4, McKissic 11 (1), Monroe 8.