ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ CARNA

banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Άρης-ΠΑΟΚ: 69-65

Δεν κατάφερε να κάνει το break στο πρώτο αγώνα της προημιτελικής σειράς των playoffs της STOIXIMAN.GR Basket League ο ΠΑΟΚ, καθώς ηττήθηκε με 69-65 στην παράταση από τον Άρη μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει με 61-54, 40΄΄ πριν το τέλος, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει στέλνοντας το ματς στην παράταση, όπου του κόστισε η αστοχία στις βολές, χάνοντας την ευκαιρία για break.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ καλύτερα στο παρκέ και με ένα jump shoot του Nathan Sobey, προηγήθηκε με 2-8, 8΄33΄΄ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ένα τρίποντο του Zanis Peiners ανέβασε τη διαφορά στους 7 (4-11), ενώ ένα νέο καλάθι του Nathan Sobey διαμόρφωσε το 9-15 στο 6΄.  Ο Άρης μείωσε στον πόντο με ένα lay up του Μιχάλη Τσαϊρέλη (15-16), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 16-20, χάρη σε ένα καλάθι του Thaddus McFadden.

Οι άμυνες ήταν πιο δυνατές στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και έτσι στο 16΄, ο Λίνος Χρυσικόπουλος με ένα σουτ από τα 4 μέτρα έκανε το 22-26.  Ένα τρίποντο του Tadija Dragisevic έκανε το 30-30 στο 17΄, αλλά στην επόμενη επίθεση ο Απόλλων Τσόχλας έκανε το 30-33. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον ΠΑΟΚ να έχει προβάδισμα 4 πόντων, χάρη σε ένα καλάθι του Nathan Sobey.

O Nathan Sobey έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά με 35-41 στο 22΄, ενώ στα μέσα της τρίτης περιόδου, ένα τρίποντο του Βλαδίμηρου Γιάνκοβιτς διαμόρφωσε το 43-43. Δύο ελεύθερες βολές του Ivan Aska και μία του Nathan Sobey έφεραν τον ΠΑΟΚ στο +5 (45-50), πριν ο Will Cummings διαμορφώσει το 47-50, το οποίο ήταν και το σκορ μετά το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ νευρικές στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου και έτσι ο Άρης βρήκε την ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το αρχικό 2-0, με 2 ελεύθερες βολές του Will Cummings (51-50). Ο Thaddus McFadden έκανε το 51-52, αλλά δύο καλάθια των Βασίλη Ξανθόπουλου και Βλαδίμηρου Γιάνκοβιτς, προηγήθηκε με 55-52, 3΄13΄΄ πριν το τέλος του αγώνα. Ο Άρης ανέβασε τη διαφορά στους 6 (58-52) με συνεχόμενες βολές των Γιάνκοβιτς (2/2) και Τσαϊρέλη (1/2), ενώ ο Nathan Sobey έκανε το 58-54, 1΄5΄΄ πριν τη λήξη. Ο Will Cummings ευστόχησε σε μία βολή (59-54) και μετά από άστοχο lay up του Απόλλωνα Τσόχλα, ο Μιχάλης Τσαϊρέλης έδωσε στον Άρη προβάδισμα 7 πόντων (61-54), 40΄΄ πριν το τέλος του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο Απόλλων Τσόχλας ευστόχησε σε τρίποντο, κερδίζοντας και το φάουλ, διαμορφώνοντας το 61-58, 26΄΄ πριν το τέλος, Ο Άρης έκανε λάθος στην επαναφορά και ο Thaddus McFadden με εύστοχο τρίποντο 10΄΄πριν τη λήξη ισοφάρισε σε 61-61. Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς αστόχησε σε τρίποντο με τη λήξη και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Μετά από 3 λεπτά παιχνιδιού στην παράταση, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 64-64, ενώ με ένα καλάθι του Will Cummings, o Άρης προηγήθηκε με 66-64, 1΄24΄΄ πριν το τέλος. Ο Thaddus McFadden κέρδισε φάουλ στην προσπάθεια για τρίποντο, 26΄΄ πριν το τέλος της παράτασης, αλλά ευστόχησε μόνο σε μία, διαμορφώνοντας το 66-65. Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς με μία βολή (1/2) έκανε το 67-65, αλλά οι Nathan Sobey και Ivan Aska αστόχησαν στις προσπάθειες που επιχείρησαν στην τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ και έτσι ο Βασίλης Ξανθόουλος, με 2 εύστοχες βολές, διαμόρφωσε το τελικό 69-65.

Η σειρά πλέον μεταφέρεται στο "PAOK Sports Arena", όπου το απόγευμα της Τετάρτης (3/5, 19:00), ο ΠΑΟΚ θα επιδιώξει να φέρει τη σειρά στα ίσα, προκειμένου να διεκδικήσει την πρόκριση σε τρίτο παιχνίδι στο Αλεξάνδρειο.

Τα δεκάλεπτα:  16-20, 33-37, 47-50, 61-61, 69-65

Άρης: Jackson, Scott, Ξανθόπουλος 16 (2), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 8, Cummings 6, Ζάρας 6, Μούρτος 4, Σίμτσακ 2, Γιάνκοβιτς 12 (1), Καββαδάς 6, Dragisevic 5 (1)

ΠΑΟΚ: Sobey 20, Χρυσικόπουλος 2, Κόνιαρης 4, Τσόχλας 7 (2), Μαργαρίτης 2, McFadden 8 (1), Γλυνιαδάκης, Peiners 7 (1), Clanton 7, Aska 8