ΜΑΡΟΥΣΙ

banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Άρης – ΠΑΟΚ: 62-66

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ μέσα στο Αλεξάνδρειο, επικρατώντας με 66-62 του Άρη για την 3η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Ήταν μία δίκαιη επικράτηση για τον ΠΑΟΚ, που είχε τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, το οποίο είχε ένταση, αγωνία και συναρπαστική εξέλιξη.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό από το ξεκίνημά του. Ο Άρης προηγήθηκε για πρώτη φορά με 4 (8-4), αλλά ο Peiners με τρίποντο απάντησε αμέσως (8-7) και ο ΠΑΟΚ, παρά το γεγονός ότι ήταν άστοχος στις βολές (1/5 σε αυτό το σημείο), προηγήθηκε 10-12. Το τρίτο φάουλ του Peiners, οδήγησε τον Μαρκόπουλο σε αλλαγές, αλλά δεν διαφοροποιήθηκε σημαντικά η εικόνα του αγώνα. Στο νέο +4 (17-13) του Άρη, ο Bryant με τρίποντο μείωσε στον πόντο (17-16), για να κλείσει το δεκάλεπτο με την διαφορά στους 2 πόντους (18-16) για τους γηπεδούχους.

O ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο δεύτερο δεκάλεπτο, με καλάθι του Χρυσικόπουλος πήρε το προβάδισμα (23-24) και έφτασε την διαφορά στους 5 (23-28), δείχνοντας να έχει τον πλήρη έλεγχο στο παιχνίδι. Ακόμη κι όταν ο Άρης μείωσε στον πόντο (27-28), ο Τσόχλας με τρίποντο έδωσε ξανά διαφορά 4 (27-31), αλλά λανθασμένες επιλογές στα τελευταία λεπτά είχαν ως αποτέλεσμα η απόσταση των δύο ομάδων να μειωθεί στο ελάχιστο και ο ΠΑΟΚ να προηγείται 32-33 στη λήξη του ημιχρόνου.

Mε τρίποντο του Miljenovic (32-36) ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο και παρά την πίεση που δέχθηκε από τους γηπεδούχους, διατήρησε το προβάδισμα και το μεγάλωσε. Με τρίποντο του Sibert ο ΠΑΟΚ διατήρησε την διαφορά των 4 (39-45 στο 27’) και με 2/2 βολές του Γλυνιαδάκη προηγήθηκε με 6 (39-45). Ο Sibert με νέο τρίποντο διατήρησε την διαφορά των 6 πόντων (42-48) και ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο με πλεονέκτημα 5 πόντων (43-48).

Αυτό ακριβώς το πλεονέκτημα ωστόσο, ο ΠΑΟΚ το έχασε με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όταν ο Άρης μείωσε στον πόντο (47-48). Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε με καλάθι του Bryant και τρίποντο του Τσόχλα (47-53). Ένα αντιαθλητικό φάουλ που χρεώθηκε στον Sibert και μία τεχνική ποινή στον Σούλη Μαρκόπουλο και η πίεση που ασκήθηκε στον ΠΑΟΚ, είχε σαν αποτέλεσμα ο Άρης να «τρέξει» ένα σερί 10-0 και προηγηθεί 57-53. H απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση, με σερί 0-5, προηγήθηκε 57-58 και με το σκορ 59-59 στο 38ο λεπτό, το παιχνίδι ήταν ανοικτό σε όλα. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 59-61, αλλά ο Σίμτσακ με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους (62-61). Αυτό όμως ήταν και το τελευταίο καλάθι των γηπεδούχων, ενώ ο ΠΑΟΚ με καλύτερες επιλογές κατάφερε να κάνει σερί 0-5 ως το τέλος και πήρε τη νίκη (62-66).

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 32-33, 43-48, 62-66

ΑΡΗΣ: Marble 4, Ξανθόπουλος 4, Τσαϊρέλης 9, Φλιώνης, Jenkins 8 (2), Cummings 13 (1), Ζάρας 9 (2), Μούρτος 1, Σίμτσακ 5 (1), Buckner 4, Καββαδάς, Dragisevic 5 (1).

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 9, Κόνιαρης, Τσόχας 8 (2), Taylor, Miljenovic 3 (1), Γλυνιαδάκης 8, Sibert 8 (2), Bryant 14 (1), Peiners 8 (1), Clanton 8.