ΠΑΟΚ
ΠΑΟΚ
ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΠΑΟΚ-Elan Chalon: 90-81

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την Elan Chalon με 90-81 στο “PAOK Sports Arena” για την 11η αγωνιστική του  Basketball Champions League και βελτίωσε το ρεκόρ του στον 2ο όμιλο στο 5-6. Αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη νίκη του ΠΑΟΚ στη διοργάνωση και πλέον οι πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση είναι αυξημένες.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, καθώς μέσα από την άμυνά του βρήκε πολλά εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό και προηγήθηκε με 19-6 στο 5΄. Οι Γάλλοι βρήκαν σκορ από την περιφέρεια και μείωσαν σε 24-22 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να βρίσκει εύκολο σκορ στην επίθεση, με μπροστάρη τον Θοδωρή Ζάρα, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι είχε προβάδισμα 6 πόντων (48-42) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με ένα καλάθι του Lucky Jones, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 56-52 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά σε εκείνο το σημείο η Elan Chalon έτρεξε ένα σερί 10-0 και πέρασε μπροστά με 56-62. Ο ΠΑΟΚ όμως απάντησε και έκλεισε την τρίτη περίοδο με ένα σερί 7-0, χάρη σε ένα τρίποντο του Λίνου Χρυσικόπουλου και έτσι προηγήθηκε με 63-62.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (73-73) μέχρι το 35΄, αλλά στο επόμενο δίλεπτο, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 84-73, χάρη σε ένα τρίποντο του Λίνου Χρυσικόπουλου και δύο του Lucky Jones, «κλειδώνοντας» τη νίκη. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να καλύψει και τη διαφορά των 14 πόντων, με την οποία είχε ηττηθεί στη Γαλλία, αλλά τελικά αρκέστηκε στη νίκη με 90-81, με την οποία βελτίωσε το ρεκόρ του στο Basketball Champions League στο 5-6.

Κορυφαίος του ΠΑΟΚ ήταν ο Lucky Jones με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Θοδωρής Ζάρας τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους και 4/5 τρίποντα. Ο Λίνος Χρυσικόπουλος τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους και 5 ασίστ, ενώ ο Ousman Krubally είχε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 4 επιθετικά.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 48-42, 63-62, 90-81

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 16 (2), Krubally 13, Τσόχλας, Ζάρας 19 (4), Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Κατσίβελης 2, Jackson 5, Goss 6 (1), Jones 22 (3)

Elan Chalon: Harris 13 (3), Rozenfeld 4 (1), N’Zeulie 6 (1), Dorsey 7 (1), Gillet 7 (1), Camara 9, Farr 10 (1), Gelabale 11 (2), Pinault 14 (4)