ΜΑΡΟΥΣΙ

banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΠΑΟΚ-Ventspils: 83-76

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τη Ventspils με 83-76 στο “PAOK Sports Arena” για την 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Basketball Champions League. Ο ΠΑΟΚ πέτυχε τη 2η νίκη του στη διοργάνωση και διατήρησε τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα και με ένα τρίποντο του Αντώνη Κόνιαρη προηγήθηκε με 8-1 στο 3΄, ενώ στη συνέχεια το τρίποντο του Θοδωρή Ζάρα του έδωσε αέρα 8 πόντων (13-5). Η Ventspils έμεινε κοντά στο σκορ (19-17) ανανεώνοντας πολλές επιθέσεις με επιθετικά ριμπάουντ, αλλά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 21-17, χάρη σε ένα καλάθι του Ousman Krubally.

O ΠΑΟΚ διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου, όταν προηγήθηκε με 30-24 χάρη σε ένα τρίποντο του Λίνου Χρυσικόπουλου, αλλά οι Λετονοί ήταν πολύ καλύτεροι στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου και έτσι πήγε στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά 6 πόντων (35-41), με ένα τρίποντο του Emmanuel Ubilla με τη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με τους Δημήτρη Κατσίβελη, Βαγγέλη Μαργαρίτη και Lucky Jones να τραβάνε το… κουπί στην επίθεση,  προηγήθηκε με 46-43 στο 23΄. Η Ventspils, όμως, αντέδρασε βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση και με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρέθηκε στο +4 (57-61).

Στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλός σε άμυνα και επίθεση και με ένα επί μέρους σκορ 13-2, προηγήθηκε με 70-63 στο 34΄. Η Ventspils, όμως είχε  και πάλι απάντηση και ισοφάρισε σε 70-70 στο 37΄. Στο τελευταίο τρίλεπτο, ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Βαγγέλη Μαργαρίτη και Ousman Krubally, ενώ καθοριστικό ήταν το τρίποντο του Lucky Jones που διαμόρφωσε το 79-73 28΄΄ πριν το τέλος. Τελικά, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 83-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 35-41, 57-61, 83-76

ΠΑΟΚ: Klassen 4, Χρυσικόπουλος 10 (2), Krubally 8, Κόνιαρης 5 (1), Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 15, Ζάρας 5 (1), Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 12 (1), Goss 12, Jones 10 (2)

Ventspils: Gabric 3 (1), Jakovics 2, Lomazs, Ubilla 7 (1), Skele 12 (1), Gubis 17 (3), Jucikas 14, Zakis 5, Bruesewitz 16 (2)