ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ: 92-79

Με ήττα ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ την ημιτελική σειρά των playoffs της STOIXIMAN.GR Basket League, καθώς έχασε με 92-79 από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Ο ΠΑΟΚ θα προσπαθήσει να «σπάσει» την έδρα του Παναθηναϊκού στον δεύτερο αγώνα της σειράς, ο οποίος θα διεξαχθεί το Σάββατο (26/5, 17:30).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με καλάθι του K.C. Rivers προηγήθηκε με 18-8 στο 7΄. Με συνεχόμενους πόντους του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου όμως, ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 7-0 και μείωσε στους 3 (18-15), για να ολοκληρωθεί τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό στο +5 (20-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλύτερος, καθώς ανέβασε πολύ ψηλά την πίεση και ανάγκασε τους παίκτες του ΠΑΟΚ σε πολλά λάθη (9 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου). Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση (0/5 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο) και έτσι με ένα σερί 12-0, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 35-17 στο 15΄, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 51-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις στην επίθεση από τον Terran Petteway, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε σκοράρει, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και ο Παναθηναϊκός ήταν στο +22 (72-50) στο 30΄.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις στην επίθεση, κυρίως από ην περιφέρεια, με αποτέλεσμα να ρίξει τη διαφορά και να ηττηθεί τελικά με 92-79…

Δεκάλεπτα: 20-15, 51-31, 72-50, 92-79

Παναθηναϊκός: Singleton 13 (2), Rivers 5 (1), James 17 (3), Παππάς 5, Gist 6, Βουγιούκας 5, Lekavicius 10, Lojeski 3 (1), Καλάθης 17 (2), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου  7 (1)

ΠΑΟΚ: Petteway 15 (2), Χρυσικόπουλος 8 (1), Krubally 7, Κόνιαρης 3 (1), Μαργαρίτης 2, Ζάρας 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 9, Κατσίβελης 16, Jackson 4, Goss 7 (1), Jones 2