ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΠΑΟΚ-ΑΕΚ: 78-74

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την ΑΕΚ με 78-74 στο “PAOK Sports Arena” για την πρώτη φάση των playoffs της STOIXIMAN.GR Basket League και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά. Ο ΠΑΟΚ, πλέον, χρειάζεται ακόμα μία νίκη και θα έχει την πρώτη του ευκαιρία το ερχόμενο Σάββατο (19/5, 16:00) στο ΟΑΚΑ.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τον ΠΑΟΚ να παίρνει σκορ από τους Phil Goss και Darnell Jackson και να παίρνει το προβάδισμα με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου χάρη σε ένα καλάθι του Ντούσαν Σάκοτα (17-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 24-22 με τον Terran Petteway. Η ΑΕΚ, όμως, έτρεξε ένα σερί 12-0 και προηγήθηκε με 24-34 στο 15΄, με τον ΠΑΟΚ να απαντάει με 2 συνεχόμενα τρίποντα των Terran Petteway και Βασίλη Χαραλαμπόπουλου μειώνοντας στους 4 (30-34). Τελικά, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να έχει το προβάδισμα με 37-41.

Η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα της στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου και με 2 βολές του Many Harris πέρασε μπροστά με 48-55 στο 26΄. Με μπροστάρη στην επίθεση τον Terran Petteway, όμως, ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 9-1 και προηγήθηκε με 57-56 στο 27΄, χάρη σε ένα κάρφωμα του Αντώνη Κόνιαρη. Η ΑΕΚ όμως έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +4 (58-62), με ένα τρίποντο του Βασίλη Ξανθόπουλου.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε την τελευταία περίοδο με ένα σερί 10-0, το οποίο ολοκληρώθηκε με ένα τρίποντο του Αντώνη Κόνιαρη στο 34΄, κάνοντας το σκορ 68-62. Στη συνέχεια, η διαφορά έφτασε στους 10 (75-65)  με καλάθια των Βαγγέλη Μαργαρίτη και Phil Goss στο 36΄, για να μειώσει η ΑΕΚ στους 6 (76-70) στο 38΄. Ο ΠΑΟΚ κόλλησε στην επίθεση στα τελευταία λεπτά, επιτρέποντας στην ΑΕΚ να μειώσει στους 2 (76-74) στο 39΄, αλλά 2 βολές του Αντώνη Κόνιαρη 13΄΄ πριν το τέλος, χάρισαν τη νίκη στον ΠΑΟΚ με 78-74.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Terran Petteway με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Phil Goss 16 πόντους και 4 ασίστ. Πολύ καλοί για τον ΠΑΟΚ ήταν και οι Βαγγέλης Μαργαρίτης (13 πόντοι) και Αντώνης Κόνιαρης (11 πόντοι, 4 ριμπάουντ και μεγάλη συνεισφορά στην άμυνα).

Δεκάλεπτα: 17-20, 37-41, 58-62, 78-74

ΠΑΟΚ: Petteway 17 (3), Χρυσικόπουλος, Krubally, Κόνιαρης 11 (1), Τσόχλας, Μαργαρίτης 13, Ζάρας, Χαραλαμπόπουλος 6 (2), Κατσίβελης 3, Jackson 9 (1), Goss 16 (1), Jones 3 (1)

ΑΕΚ: Punter 4, James 14 (2), Green 9 (1), Harris 12 (1), Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 10 (1), Βασιλόπουλος 2, Λαρεντζάκης 9 (1), Μαυροειδής 2, Καββαδάς 5, Hunter 2