ΠΑΟΚ
ΠΑΟΚ
ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Πανιώνιος-ΠΑΟΚ: 67-81

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη με 67-81 για την 25η αγωνιστική της Basket League και εξασφάλισε την 4η θέση στον βαθμολογικό πίνακα. Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος από τον αντίπαλό του από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα, με αποτέλεσμα να φτάσει σε μία σχετικά εύκολη νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ήταν άστοχος και δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα ο Πανιώνιος να προηγηθεί με 18-10, βρίσκοντας σκορ από τον Marceith Cummings (10 πόντοι).

Η κατάσταση άλλαξε άρδην στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό από την περιφέρεια, ευστοχώντας σε 5 τρίποντα, με αποτέλεσμα αρχικά να περάσει μπροστά με ένα καλάθι του Θοδωρή Ζάρα (24-25) στο 15΄ και στη συνέχεια να πάρει και διαφορά 6 πόντων (31-37) με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε τελικά με τον ΠΑΟΚ να έχει προβάδισμα 5 πόντων (34-39).

Με ένα σουτ του Βαγγέλη Μαργαρίτη από τα 5 μέτρα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά με διαφορά 10 πόντων στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου (36-46), ενώ ένα τρίποντο του Θοδωρή Ζάρα τον έφερε στο +13 (45-58) ακριβώς με τη λήξη του.

Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά ακόμα και με 20 πόντους διαφορά (48-68) με ένα τρίποντο του Θοδωρή Ζάρα. Στη συνέχεια, ο Πανιώνιος προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά ο ΠΑΟΚ πήρε μια σχετικά εύκολη νίκη με 67-81.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Θοδωρής Ζάρας με 16 πόντους (4/4 τρίποντα), ενώ ο Βαγγέλης Μαργαρίτης είχε 13 πόντους και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 34-39, 45-58, 67-81

Πανιώνιος: Brazelton 13, Δίπλαρος 2, Cummings 25 (4), Σακελλαρίου 9 (3), Kravic 2, Dallo 3, Kuakumensah 3 (1), Σαρικόπουλος 5, Ραλλάτος 3 (1), Cupkovic 2

ΠΑΟΚ: Petteway 9 (1), Χρυσικόπουλος 4, Krubally 6, Κόνιαρης 6 (2), Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 13 (1), Ζάρας 16 (4), Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Κατσίβελης 2, Jackson, Goss 8 (1), Jones 9 (1)