ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΠΑΟΚ-Τρίκαλα: 58-54

O ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες στην Basket League, καθώς επιβλήθηκε των Τρικάλων με 58-54 για την 17ηαγωνιστική της Basket League. Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ άστοχος από την περιφέρεια, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 2/21 τρίποντα, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να «καθαρίσει» το παιχνίδι με ευκολία.

Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε σκορ από τον αρχηγό του, Βαγγέλη Μαργαρίτη και προηγήθηκε με 14-9 στο 10΄.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό με το Terran Petteway να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση στο ντεμπούτο του και έτσι πήρε διαφορά 12 πόντων (28-16). Τα Τρίκαλα, όμως, αντέδρασαν και κατάφεραν να μαζέψουν το σκορ, με τον ΠΑΟΚ να έχει προβάδισμα 5 πόντων στο τέλος του πρώτου μέρους (33-28).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ, αλλά ο Λίνος Χρυσικόπουλος με συνεχόμενους πόντους κράτησε τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού, ενώ με ένα καλό τελευταίο δίλεπτο, πήρε και διαφορά 9 πόντων, καθώς ο Ousman Krubally έκανε το 49-40 στο 30΄.

Τα Τρίκαλα μείωσαν στο καλάθι με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου (49-47), αλλά ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα και παρά την αστοχία του πήρε τη νίκη με 58-54.

Πρώτοι σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν οι Βαγγέλης Μαργαρίτης, Λίνος Χρυσικόπουλος και Ουσμάν Κρουμπάλι που πέτυχαν από 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-9, 33-28, 49-40, 58-54

ΠΑΟΚ: Petteway 7, Χρυσικόπουλος 11 (1),  Krubally 11, Κόνιαρης 1, Μαργαρίτης 11, Ζάρας 7 (1), Χαραμπόπουλος 2, Κατσίβελης 5, Jackson, Goss 2, Jones 1

Τρίκαλα: Fields 6, Richardson 9 (1), Thames 10 (1),  Λούντζης 7 (1), Σλαφτσάκης 3, Talton 7 (1), Tejic 5, Morris 7 (1)