ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Προμηθέας Πάτρας-ΠΑΟΚ: 81-68

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ στην Πάτρα, καθώς ηττήθηκε με 81-68 από τον Προμηθέα για την 14η αγωνιστική της STOIXIMAN.GR Basket League. Ο Προμηθέας είχε το προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο και παρά την προσπάθεια του ΠΑΟΚ να κάνει την ανατροπή, γνώρισε την 6η του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα (8-6).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με μεγάλη ευστοχία από την περιφέρεια, ευστοχώντας στις 5 πρώτες προσπάθειες που επιχείρησαν και έτσι προηγήθηκαν με 25-15 στο 8΄, πριν μειώσει ο ΠΑΟΚ στους 6 (26-20), με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Πατρινοί ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο με ένα σερί 8-0, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 14 (34-20). Ο ΠΑΟΚ βρήκε σκορ με τον Lucky Jones, μειώνοντας σε 41-29, αλλά τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 48-33.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με ένα σερί 6-0 και μείωσε στους 9 (48-39), αλλά ο Προμηθέας διατήρησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +16 (64-48).

Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 67-57 στο 34΄ προσπαθώντας να μπει στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα γρήγορο 5-0 και "καθάρισαν" το παιχνίδι. Έτσι, ο Προμηθέας έφτασε στη νίκη με 81-68.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Phil Goss με 19 πόντους, ενώ ο Βαγγέλης Μαργαρίτης είχε 17 και ο Lucky Jones 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 48-33, 63-48, 81-68

Προμηθέας Πάτρας: Lypovyy 11 (2), Τουντζιαράκης, Γκίκας 13 (1), Faye 12 (1), Δημάκος, Σαλούστρος 10 (2), Hall 22 (5), Ellis, Milosevic 13 (2)

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 2, Krubally, Κόνιαρης 6 (2), Μαργαρίτης 17 (1), Ζάρας, Χαραλαμπόπουλος 7 (2), Κατσίβελης 3, Jackson 4, Goss 19 (3), Jones 10