ΠΑΟΚ
ΠΑΟΚ
ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Κόροιβος-ΠΑΟΚ:87-91

Την 4η συνεχόμενη νίκη στην STOIXIMAN.GR Basket League, καθώς επιβλήθηκε του Κόροιβου Αμαλιάδας με 87-91 στην παράταση για την 8η αγωνιστική. Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να φτάσει στη νίκη και να βελτιώσει το ρεκόρ του στο 5-3.

Το παιχνίδι δεν είχε πολύ καλό ρυθμό στο ξεκίνημα με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 4-5 στο 5΄, χάρη σε ένα τρίποντο του Owen Klassen. Με 5 συνεχόμενους πόντους του Phil Goss, ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά 7 πόντων (9-16) στο 9΄, για να διαμορφώσει ο Αλέξανδρος Σπυριδονίδης το 11-16 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου με τον Λίνο Χρυσικόπουλο να δίνει λύσεις στην επίθεση. Με ένα τρίποντο του Απόλλωνα Τσόχλα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 9 (18-27), αλλά με συνεχόμενους πόντους του Quenton DeCosey, ο Κόροιβος μείωσε στους 3 (28-31), για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ στο +5 (28-33), μετά από εύστοχες βολές του Lucky Jones.

Με 5 συνεχόμενους πόντους του Phil Goss στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 10 πόντους (28-38), αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις με τον Shaquille Hines και έριξαν τη διαφορά στους 3 (46-49) στο 26΄. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +9 (49-58) στο 29΄ και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου είχε προβάδισμα 6 πόντων (52-58).

Με 2 τρίποντα του Marcus Posley στο πρώτο λεπτό του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Κόροιβος ισοφάρισε σε 58-58. Ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 0-8 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θοδωρή Ζάρα, ο οποίος πέτυχε 6 πόντους και προηγήθηκε με 58-66. Ο Κόροιβος απάντησε με ένα σερί 7-0, μειώνοντας στον πόντο (65-66), αλλά ένα τρίποντο του Phil Goss και ένα καλάθι του Λίνου Χρυσικόπουλου έδωσε στον ΠΑΟΚ αέρα 6 πόντων (65-71), 2΄34΄΄ πριν το τέλος. Με ένα δίποντο του Jahii Carson και ένα τρίποντο του Marcus Posley, ο Κόροιβος έφερε το παιχνίδι στον πόντο (70-71) 47΄΄ πριν το τέλος. O Phil Goss αστόχησε σε τρίποντο που επιχείρησε στην επόμενη επίθεση, ο Aaron Rountree έκλεψε την μπάλα από τον Βαγγέλη Μαργαρίτη και ο Jahii Carson έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο (72-71). Ο Απόλλων Τσόχλας κέρδισε το φάουλ στην επόμενη επίθεση, αλλά ευστόχησε σε 1 από τις 2 βολές που εκτέλεσε, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση, μετά από άστοχο τρίποντου του Marcus Posley.

Με ένα καλάθι του Απόλλωνα Τσόχλα και ένα τρίποντο του Phil Goss, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 72-77 στο πρώτο λεπτό της παράτασης, ενώ δύο καλάθια των Λίνου Χρυσικόπουλου και Βαγγέλη Μαργαρίτη τον έφεραν στο +7 (74-81), 1΄34΄΄ πριν το τέλος της παράτασης. Ένα τρίποντο και φάουλ του Marcus Posley, έκανε το 87-89 9΄΄ πριν το τέλος, αλλά ο Phil Goss ευστόχησε στις βολές και έδωσε στον ΠΑΟΚ τη νίκη με 87-91.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Phil Goss με 25 πόντους, ενώ ο Lucky Jones είχε 18 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Λίνος Χρυσικόπουλος 17 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 28-3, 52-58, 72-72, 87-91 (παράταση)

Κόροιβος: DeCosey 17, Carson 28 (2), Posley 21 (6), Μινεντίγεβιτς, Αντωνάκης, Σαχπατζίδης, Σκουλίδας 6 (2), Σπυριδονίδης 2,  Hines 10, Rountree 3, Dickerson

ΠΑΟΚ: Klassen 10 (1), Χρυσικόπουλος 17, Krubally 2, Κόνιαρης, Τσόχλας 7 (1), Μαργαρίτης 4, Ζάρας 6,  Κατσίβελης 2, Goss 25 (4), Jones 18, Triche