ΠΑΟΚ
ΠΑΟΚ
ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΠΑΟΚ-ΑΕΚ: 82-80 και πρόκριση στα ημιτελικά

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την ΑΕΚ με 82-80 στο “PAOK Sports Arena” για την Γ΄Φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του θεσμού. Ο ΠΑΟΚ εκμεταελλεύτηκε εξαιρετικά ένα πολύ καλό του διάστημα στην τρίτη περίοδο, στο οποίο έτρεξε ένα επί μέρος σκορ 21-3, αλλά φάνηκε και ψύχραιμος στο τελευταίο δίλεπτο και πήρε μια σπουδαία νίκη μπροστά στον κόσμο του!

Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο ΠΑΟΚ βρήκε σκορ με τους Yanick Moreira και Milenko Tepic, οι οποίοι πέτυχαν τους 12 πρώτους πόντους της ομάδας και προηγήθηκε με 12-7. Η ΑΕΚ αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 24-19, αλλά δύο τρίποντα των Phil Goss και Jamal Jones στα τελευταία 20΄΄ της πρώτης περιόδου έδωσαν στον ΠΑΟΚ το προβάδισμα με 25-24 στο 10΄. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ βρήκε πολλούς πόντους από την γραμμή των βολών (20 έναντι 6 του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο) και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 45-44.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η ΑΕΚ βρέθηκε στο +7 (46-53), αλλά σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε το πολύ καλό διάστημα του ΠΑΟΚ, ο οποίος πήρε ώθηση από τον κόσμο του και παρά το γεγονός ότι αποβλήθηκε ο Ηλίας Παπαθεοδώρου με δεύτερη τεχνική ποινή, έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 21-5 και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +9 (67-58).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +12 (70-58) με ένα τρίποντο του Phil Goss, αλλά η ΑΕΚ επέστρεψε και ισοφάρισε σε 76-76 με πρωταγωνιστή τον Xavier Ratan Mayes. H ΑΕΚ προηγήθηκε με 2/2 βολές του Γιαννούλη Λαρεντζάκη με 78-79, αλλά με 2/2 βολές του Phil Goss, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 80-79, ενώ στη συνέχεια οι 2 εύστοχες βολές του Γιάννη Αθηναίου έφεραν τον ΠΑΟΚ στο +3 (82-79), 9΄4΄΄ πριν το τέλος του αγώνα. Ο Mayes μείωσε σε 82-80, αλλά αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο από το κέντρο και έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 44-45, 67-58, 82-80

ΠΑΟΚ: Jones 18 (5), Moreira 13, Χρυσικόπουλος 3 (1), Κόνιαρης, Αθηναίου 10 (1), Tepic 9 (1), Μαργαρίτης 8, Ζάρας 1, Hatcher 2, Garrett 4, Goss 14 (2)

ΑΕΚ: Τσαλμπούρης 8 (1), Maciulis 7 (1), Mayes 21 (2), Λαρεντζάκης 14 (1), Μωραΐτης 5 (1), Griffin 4, Sant-Ross 6 (1), Roberson 5, Γιαννόπουλος 4, Hunter 6