ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΠΑΟΚ-Πανιώνιος: 81-69

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Πανιώνιο με 81-69 στο “PAOK Sports Arena” και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα και δεν το άφησε μέχρι το τέλος του αγώνα, φτάνοντας σε μία άνετη νίκη στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν.

Οι δύο ομάδες δεν μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι με τον Wiliam Hatcher στο 3΄μετά από ωραία ασίστ του Αντώνη Κόνιαρη. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 8-14, αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 18-18 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 18-20 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά ένα σερί 9-0 του ΠΑΟΚ, το οποίο ολοκληρώθηκε με κάρφωμα του Σταύρου Σχίζα στον αιφνιδιασμό (16΄) διαμόρφωσε το 27-20. Οι δύο ομάδες πήγαν τελικά, στα αποδυτήρια με τον ΠΑΟΚ να έχει προβάδισμα 10 πόντων (39-29), χάρη σε ένα τρίποντο και φάουλ του Γιάννη Αθηναίου, ενώ πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος ήταν ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 13 πόντους.

Ο Jamal Jones πήρε την… σκυτάλη από τον Λίνο Χρυσικόπουλο στο τέταρτο δεκάλεπτο και με 10 προσωπικούς πόντους σε αυτό το διάστημα έφερε τον ΠΑΟΚ στο +18 (63-45), «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι. Πολύ ουσιαστικό ρόλο στη λειτουργία της ομάδας, σε άμυνα και επίθεση είχε και ο Darrius Garrett, ο οποίος έδειξε να ταιριάζει με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Πανιώνιο να μειώνει, χωρίς όμως να μπορεί να διεκδικήσει κάτι από τον αγώνα. Τελικά, ο ΠΑΟΚ έφτασε στη νίκη με 81-69 και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Jamal Jones με 16 πόντους, ενώ ο Λίνος Χρυσικόπουλος είχε 15 και ο Darrius Garrett 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κοψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-29, 63-45, 81-69

ΠΑΟΚ: Jones 16 (4), Moreira 2, Χρυσικόπουλος 15 (1), Σχίζας 5 (1), Κόνιαρης 3 (1), Αθηναίου 11 (1), Μαργαρίτης 6, Ζάρας 3 (1), Παπαντωνίου 2, Hatcher 4, Garrett 14

Πανιώνιος: Taylor 9, Berry 10 (2), Δημητρακόπουλος, Harris 12 (2), Brown 9 (2), Δίπλαρος 9 (2), Καμαριανός 3, Ρουμελιώτης, Καμπερίδης, Singler 17 (1)