ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Iberostar Tenerife-ΠΑΟΚ: 65-66

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε σπουδαίας σημασίας νίκη στην Ισπανία επί της Iberostar Tenerife με 65-66 για την 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Basketball Champions League και βελτίωσε το ρεκόρ του στο 4-3 με το τέλος του πρώτου γύρου της regular season. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Λίνος Χρυσικόπουλος, ο οποίος πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του, πετυχαίνοντας 24 πόντους με 6/7 τρίποντα και το κρίσιμο καλάθι που διαμόρφωσε το τελικό σκορ!

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση, καθώς έβγαλε από τον ρυθμό της την Tenerife και έχοντας τρομερά ποσοστά από την περιφέρεια προηγήθηκε με 9-19 λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και με 12-19 στο 10΄, με τον Λίνο Χρυσικόπουλο να έχει 9 πόντους με 3 τρίποντα.  Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Iberostar Tenerife βρήκε λύσεις στην επίθεση, σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που δεν είχε την ίδια ευστοχία, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να καλύψουν τη διαφορά και να προηγηθούν με 33-32 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η εικόνα του ΠΑΟΚ στο τρίτο δεκάλεπτο έμοιαζε με αυτή που είχε στο πρώτο, καθώς η άμυνά του ήταν εξαιρετική, με την Iberostar Tenerife να πετυχαίνει μόλις 9 πόντους, ενώ στην επίθεση βρήκε μεγάλα σουτ με τον Λίνο Χρυσικόπουλο και προηγήθηκε με 42-48. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς η Iberostar Tenerife ήταν εύστοχη από την περιφέρεια, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν άφησε τον έλεγχο του αγώνα από τα χέρια του και με ένα καλάθι του Λίνου Χρυσικόπουλου 23΄΄ πριν το τέλος, προηγήθηκε με 65-66. Οι Ισπανοί αστόχησαν στην τελευταία επίθεση και έτσι ο ΠΑΟΚ έφτασε σε μια σπουδαίας βαθμολογικής, αλλά και ψυχολογικής σημασίας νίκη επί της αήττητης στις πρώτες 6 αγωνιστικές του Basketball Champions League, Iberostar Tenerife με 65-66.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 33-32, 42-48, 65-66

Iberostar Tenerife: San Miguel 1, Staiger 6 (2), Iverson 5, Niang, Brussino 10 (2), Bassas 3 (1), Saiz 15, McFadden 10 (2), Abromaitis 3 (1), Gillet 3 (1), Beiran 9 (3)

ΠΑΟΚ: Jones, Moreira 12, Χρυσικόπουλος 24 (6), Κόνιαρης 8 (2), Αθηναίου 3 (1), Tepic 2, Ζάρας 3, Pope, Hatcher 5 (1), Garrett 4, Goss 5 (1)