ΠΑΟΚ
ΠΑΟΚ
ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΠΑΟΚ-Telekom Baskets Bonn: 95-100

Ο ΠΑΟΚ έχασε από την Telekom Baskets Bonn στο PAOK Sports Arena με  95-100 για την 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Basketball Champions League. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα και παρά την μεγάλη του προσπάθεια να επιστρέψει και πάρει τη νίκη, δεν τα κατάφερε και έμεινε στο 0-2 μετά τις 2 πρώτες αγωνιστικές του ομίλου.

Οι Γερμανοί ήταν εξαιρετικά εύστοχοι στο πρώτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο είχαν 5/8 τρίποντα και έτσι πήραν διαφορά 10 πόντων (23-33), με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει σκορ από τον Σταύρο Σχίζα, ο οποίος ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα και πέτυχε 9 πόντους στην πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την αμυντική του εικόνα και βρήκε λύσεις στην επίθεση από τον Phil Goss, ο οποίος αγωνίστηκε στο πρώτο φεινό επίσημο παιχνίδι και τον Yanick Moreira, που τελείωσε τα πρώτο μέρος με 10 πόντους, μειώνοντας στους 4 (53-57).

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν πολύ καλά στο τρίτο δεκάλεπτο, τρέχοντας ένα επί μέρους σκορ 6-16 και ανέβασαν τη διαφορά στους 14 πόντους (59-73). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει ρυθμό στο δεύτερο μισό του τρίτου δεκαλέπτου και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 6 (76-82).

Ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 4 με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου με ένα καλάθι του Λίνου Χρυσικόπουλου, αλλά οι Γερμανοί έτρεξαν ένα σερί 7-0 και προηγήθηκαν με διαφορά 11 πόντων στο 35΄(78-89). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει, μείωσε στους 5 (90-95) στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και ηττήθηκε με 95-100.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 19 πόντους, ενώ οι Yanick Moreira και Σταύρος Σχίζας είχαν από 12 πόντους, ο Phil Goss 11 και ο William Hatcher 10.

Τα δεκάλεπτα: 23-33, 53-57, 76-82, 95-100

ΠΑΟΚ: Moreira 12, Χρυσικόπουλος 19 (1), Σχίζας 12, Κόνιαρης 5, Αθηναίου 7 (1), Μαργαρίτης 6, Ζάρας 3 (1), Pope 7 (1) , Παπαντωνίου 3 (1), Hatcher 10 (2),  Goss 11 (2)

Telekom Baskets Bonn: Gibson 6, Reischel 4 (1), Subotic 18 (1), James 21 (3), Jackson 5, Bartolo 12 (1), Mayo 20 (3), Webb III 7 (1), Jasinski 7 (1), Falkenstein