banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Λυκογιάννης: «Χάσαμε πολύ μεγάλη ευκαιρία»

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ mateco, Αριστείδης Λυκογιάννης, δήλωσε μετά την ήττα από την Igokea: «Προφανώς είμαστε λίγο απογοητευμένοι. Πιστεύω πως κάναμε ένα καλό παιχνίδι σε γενικές γραμμές. Ελέγξαμε το ρυθμό, δεν δεχθήκαμε πόντους στον αιφνιδιασμό από τον αντίπαλο ενώ κυκλοφορήσαμε τη μπάλα βρίσκοντας ελεύθερα σουτ με καλά ποσοστά. Στα τελευταία 5 λεπτά συνέβησαν πολλά παράξενα πράγματα. Δεν είχαμε καθαρό μυαλό στην άμυνα, χάσαμε πολλά ριμπάουντ, ενώ παρά το γεγονός ότι ευστοχήσαμε σε δύο μεγάλα τρίποντα, δεν τα προστατέψαμε στην άμυνα. Τα αμυντικά ριμπάουντ και κάποια κρίσιμα σουτ που έβαλε η Igokea, χάλασαν τη ψυχολογία μας στο τέλος. Δεν ψάχνω να βρω δικαιολογίες, αλλά πρέπει να πω ότι σε ένα τόσο κλειστό παιχνίδι, δεν είμαι ικανοποιημένος από το γεγονός ότι τα φάουλ στην τελευταία περίοδο ήταν 1-5. Δεν είναι κάτι φυσιολογικό για μια μεγάλη διοργάνωση όπως αυτή, με τόσο δυνατές ομάδες που παίζουν σε τόσο κλειστό παιχνίδι. Συγχαρητήρια στην Igokea».

Αναφερόμενος στη συνέχεια και στη μάχη που θα γίνει στον 5ο όμιλο του Basketball Champions League, ο προπονητής του ΠΑΟΚ mateco τόνισε: «Πρέπει να πάμε παιχνίδι με παιχνίδι. Πιστεύω ότι χάσαμε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία για να πάρουμε μια εκτός έδρας νίκη σήμερα. Πάντα η πρεμιέρα είναι πολύ δύσκολη για το γηπεδούχο, γιατί έχει τη μεγαλύτερη πίεση. Γι’ αυτό δεν είμαι χαρούμενος. Γιατί χάσαμε μια μεγάλη ευκαιρία. Θα είναι ένας δύσκολος όμιλος και παιχνίδι με το παιχνίδι, θα δούμε πως θα πάει».