ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός: 72-88

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από τον Παναθηναϊκό με 72-88 στο 3ο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς των playoffs της STOIXIMAN.GR Basket League που διεξήχθη στο “PAOK Sports Arena”. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο μισό του αγώνα, αλλά η ευστοχία του Παναθηναϊκού από την περιφέρεια στο δεύτερο μισό του έδωσε τη νίκη και την πρόκριση στους τελικούς των playoffs.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, παίρνοντας σκορ από τους Αμερικανούς του (Lucky Jones, Ousman Krubally και Darnell Jackson) και με τη συμπλήρωση 6 λεπτών προηγήθηκε με 14-7, ενώ λίγο αργότερα προηγήθηκε με 20-11 χάρη σε ένα καλάθι του Terran Petteway στον αιφνιδιασμό. Τελικά, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ στο +8 (22-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και αρχικά το κατάφερε ισοφαρίζοντας σε 32-32, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κρατήσει μια διαφορά 6 πόντων (43-37) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, χάρη σε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Βαγγέλη Μαργαρίτη.

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στο τρίτο δεκάλεπτο, περιορίζοντας τον ΠΑΟΚ στην άμυνα, με αποτέλεσμα να προηγηθεί αρχικά με 44-45 για πρώτη φορά μετά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και στη συνέχεια να ανεβάσει τη διαφορά στους 8 (48-56), 2΄29΄΄ πριν το τέλος της περιόδου. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, μειώνοντας στους 3 (53-56), αλλά ένα τρίποντο του Θανάση Αντετοκούνμπο στην τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού τον έφερε στο +6 (53-59).

Ο ΠΑΟΚ έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 33΄ (61-65), αλλά στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός βρήκε σκορ από την περιφέρεια (ευστόχησε συνολικά σε 11 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο) και «καθάρισε» το παιχνίδι, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 72-88 και παράλληλα την πρόκριση στους τελικούς των playoffs της STOIXIMAN.GR Basket League.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Phil Goss με 15 πόντους, έχοντας παράλληλα 5 ασίστ και 6 κλεψίματα, ενώ ο Darnell Jackson είχε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 43-37, 53-59, 72-88

ΠΑΟΚ: Petteway 3, Χρυσικόπουλος, Krubally 6, Κόνιαρης, Καρράς 2, Μαργαρίτης 6, Ζάρας 8 (2), Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 9 (1), Jackson 14, Goss 15 (3), Jones 9 (1)

Παναθηναϊκός: Singleton 6 (1), ΚC Rivers, James, Παππάς 13 (4), Gist 11, Βουγιούκας, Lekavicius 12 (1), Auguste, Lojeski 8 (2), Καλάθης 27 (5), Αντετοκούνμπο 11 (2), Μήτογλου