banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΑΕΚ-ΠΑΟΚ: 72-81

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε την 6η συνεχόμενη νίκη του στην Basket League, καθώς επικράτησε της ΑΕΚ με 72-81 στο ΟΑΚΑ για την 22η αγωνιστική της STOIXIMAN.GR Basket League. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη μιας θέσης στην πρώτη τετράδα της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 10-5 στο 3΄, αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε βρίσκοντας λύσεις από τον Darnell Jackson, ο οποίος είχε 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 21-25 στο 10΄.

Το παιχνίδι ήταν πιο «κλειστό» στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να έχει, πάντως, συνεχώς το προβάδισμα. Με 5 συνεχόμενους πόντους του Βαγγέλη Μαργαρίτη, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 29-34 στο 15΄ενώ το 33-38, τα οποίο ήταν και το σκορ με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε με ένα καλάθι του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ακόμα καλύτερος στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ πλησίασε στο καλάθι με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε απάντηση με τα δύο τρίποντα των Darnell  και Phil Goss (38-46). Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα και με ένα τρίποντο του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου προηγήθηκε με 53-62 στο 30΄.

Όπως ήταν λογικό, η ΑΕΚ προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή της στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν αποφασισμένος να πάρει τη νίκη. Ένα τρίποντο του Θοδωρή Ζάρα τον έφερε στο +13 (56-69) στο 34΄, ενώ στο τελευταίο πεντάλεπτο, παρά το γεγονός ότι αρκετοί παίκτες του ήταν φορτωμένοι με φάουλ, είχε απάντησε σε κάθε πρόβλημα που του έβαζε η ΑΕΚ. Ένα μεγάλο τρίποντο και ένα καλάθι και φάουλ  του Phil Goss, έκρινα οριστικά τον τελικό νικητή, με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί με 72-81.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 33-38, 53-62, 72-81

ΑΕΚ: Punter, James 5, Green 10 (1), Harris 7, Ξανθόπουλος 3 (1), Σακοτα 21 (1), Atic 2, Λαρεντζάκης 10 (2), Μαυροειδής 2, Hunter 12

ΠΑΟΚ: Petteway 3 (1), Χρυσικόπουλος 2, Krubally 2, Τσόχλας, Μαργαρίτης 11 (1), Ζάρας 12 (1), Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Κατσίβελης 9, Jackson 16 (2), Goss 19 (3)